Αρχική Ειδήσεις Καλεντάρι Αποτελέσματα Ενημέρωση Εικόνες Άρθρα Εξοπλισμός Forum Διαφήμιση
Αθλητικός Εξοπλισμός NSCoaching My Athlete Triathlon News High5 Greece Kasimis Training
Άρθρα
Mizuno
Saucony
Ethic Sport



Oropos Seaside Race
Nafplio Castle Run
Cardio Run
Athens Run
Drama Road Race
X-treme Stores
Pharmacy295

08 Δεκ 14 ← πίσω

Οι καλύτεροι Έλληνες Μαραθωνοδρόμοι για το 2014

Επιμέλεια: Κώστας Παλάντζας
Έκλεισε και για το 2014 η λίστα των καλύτερων Ελλήνων Μαραθωνοδρόμων σε άνδρες και γυναίκες.

Μετά την ενημέρωση του Οκτωβρίου, είχαμε κάνει την ανανέωση με τον κυριότερο ελληνικού ενδιαφέροντος αγώνα της χρονιάς, τον Μαραθώνιο Αθήνας, που είναι περιττό να αναφέρουμε ότι αύξησε κατά πολύ (υπερδιπλασιάστηκε το σύνολο) τους αθλητές και αθλήτριες που βρίσκονται στη λίστα.

Οι άνδρες της λίστας από 70 που ήταν στις 15 Οκτωβρίου που κάναμε τη τότε ενημέρωση έγιναν πλέον 125, ενώ οι γυναίκες από 51, εκτοξεύτηκαν στις 130! Μετά τις 24 Νοεμβρίου που έγινε η ανανέωση, ως τώρα μόνο ο Μαραθώνιος της Φλωρεντίας έχει να προσθέσει κάποια αλλαγή, με δυο αθλητές που βρίσκονταν ήδη στη λίστα, να βελτιώνουν τους χρόνους τους και να ανεβαίνουν θέσεις. Πιο συγκεκριμένα, η Βάσω Καραγεωργάκη έκανε ατομικό ρεκόρ 2:57:31 στη Φλωρεντία και ανέβηκε 5η, ενώ ο Παναγιώτης Αλιφέρης έκανε στον ίδιο αγώνα 2:47:54, βελτιώνοντας κατά 10 λεπτά και ένα δευτερόλεπτο τον φετινό του χρόνο που είχε κάνει στην Αθήνα μόλις 3 βδομάδες πριν.

Στην κορυφή της κατάταξης λοιπόν πρώτος εξακολουθεί να βρίσκεται στους άνδρες ο Χριστόφορος Μερούσης με την επίδοση 2:23:53 στο Ρότερνταμ, ενώ ένα λεπτό μετά έπεται ο Αντώνης Παπαδημητρίου από τον αγώνα στο Χιούστον. Ο Αυθεντικός Μαραθώνιος μπορεί να επιφύλασσε ρεκόρ διαδρομής στα 114 χρόνια αγώνων στη διαδρομή από τον Kandie Felix, αλλά στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα η κούρσα τακτικής δεν οδήγησε σε χρόνο κάτω από το ως τώρα φετινό ρεκόρ Ελλήνων σε όλους τους Μαραθωνίους. Κάτι βέβαια που καθόλου δεν πείραξε τον Χριστόφορο Μερούση που αναδείχτηκε πρωταθλητής Ελλάδας, ενώ είναι βέβαιο πως ως το τέλος της χρονιάς θα διατηρήσει και το ρεκόρ Ελλήνων για το 2014 με τον χρόνο του Ρότερνταμ. Ο Δημήτρης Καλιακούδης παρέμεινε τρίτος στη λίστα με την επίδοση στο Ναγκάνο. Τέταρτος και πέμπτος πέρασαν ο Δημήτρης Θεοδωρακάκος και ο Γιώργος Καραβίδας με τις επιδόσεις που τους χάρισαν θέση στο βάθρο στον Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στον ΑΜΑ. Την 8αδα συμπληρώνουν ως τώρα οι Δημοσθένης Ευαγγελίδης, Κώστας Πούλιος, Κυριάκος Συμιριώτης.


Στις γυναίκες θυμίζουμε ότι με τον Αυθεντικό Μαραθώνιο υπήρξε η μεγάλη ανακατάταξη, καθώς η πρωτιά της Σοφίας Ρήγα συνοδεύτηκε και με τον καλύτερο Ελληνικό χρόνο για φέτος. Το 2:45:37 ήρθε να ξεπεράσει το 2:47:04 της Θεσσαλονίκης της Μάγδας Γαζέα. Η Γαζέα με 2:46:38 στον ΑΜΑ βελτίωσε τον φετινό της χρόνο που έκανε 7 μήνες πριν στον Μέγα Αλέξανδρο. Τρίτη παραμένει η Ξένια Κατσιμάντου, ενώ τέταρτη πέρασε η Ουρανία Ρεμπούλη με το ντεμπούτο της σε Μαραθώνιο που συνοδεύτηκε με τη τρίτη θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Πέμπτη πέρασε η Βάσω Καραγεωργάκη με τον αγώνα της Φλωρεντίας, έκτη βρίσκεται η διαχρονικά σταθερή Ντενίζ Δημάκη, έκτη η νεαρή Gloria Privilezio, και την εννιάδα του κάτω των 3 ωρών συμπληρώνουν η Γεωργία Λουβη, και η Φιλίππα Πουλίδου με τη νέα πρόσφατη εξαιρετική εμφάνιση στη Βαλένθια.

Για την κατάρτιση της λίστας έχουν ληφθεί υπόψη τα αποτελέσματα από τους 4 Μαραθώνιους που έγιναν στην Ελλάδα (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Ναύπλιο, Μεσσήνη – ο Μαραθώνιος της Ρόδου δεν είχε κάποια επίδοση που θα έμπαινε στη λίστα, εξάλλου από του χρόνου αναμένεται να ξεκινήσει να γίνεται με τις επίσημες προδιαγραφές), της Λεμεσού, καθώς βέβαια και από όλους τους αγώνες που έχουν γίνει στο εξωτερικό, σε όλες τις ηπείρους. Κάτι παραπάνω από πολύτιμα είναι πάντα τα στοιχεία που αντλούμε από τα εκτενή ρεπορτάζ του Ηρακλή Αθανασόπουλου, που μας ενημερώνει για τους πλέον διάσημους, αλλά και για λιγότερο γνωστούς αγώνες που γίνονται ανά τη Γη.


Υπολογίζονται οι επιδόσεις μέχρι 3 ώρες για τους άνδρες, και μέχρι 4 ώρες για τις γυναίκες, ενώ λαμβάνεται κατά προτεραιότητα ο καθαρός χρόνος όπου είναι διαθέσιμος. Από το 2015 θα καταρτίζουμε τη λίστα όπως προβλέπουν οι κανονισμοί της IAAF και AIMS, με τον μεικτό χρόνο σε προτεραιότητα, και τον καθαρό σε παρένθεση. Πάντως όσοι θα έχουν μεικτό χρόνο που δεν θα τους εντάσσει στη λίστα, και καθαρό που θα τους έβαζε, θα αναφέρονται και αυτοί.

Από φέτος προσθέσαμε και το έτος γέννησης κάθε αθλητή, καθώς και τον σύλλογο με τον οποίο δηλώθηκε στον αγώνα, ή αν δεν είναι διαθέσιμος, ο σύλλογος που δηλώνεται συνήθως. Mικρότερος ηλικιακά της λίστας πέρασε ο Γιάννης Λουκάς του ΑΠΣ Απόλλωνα που πέτυχε 2:50:24 στην Αθήνα και είναι γεννηθείς 1992. Είναι χαρακτηριστικό ότι ήταν ο πρώτος Μαραθώνιος για τον νεαρό αθλητή, έχει όμως προλάβει να τρέξει το φετινό 50αρι της Ψάθας που αποτέλεσε ντεμπούτο του για μεγάλες αποστάσεις, σε 3:30:30 (ρυθμός 4'12/χλμ και θέση 2ος!).

Μεγαλύτερος της λίστας παρέμεινε ο αειθαλής βετεράνος Γιάννης Σαριδάκης (γεννηθείς 1956) με το 2:57:30 στο Ναύπλιο. Είναι πιθανό κάποιοι από τους μεγαλύτερους σε ηλικία της λίστας να πρωτοέτρεξαν μαραθώνιο, πριν οι πιο νεαροί της λίστας γεννηθούν! Στις γυναίκες η μικρότερη ηλικία μετακινήθηκε στο 1992, με τις δυο αθλήτριες χάρη στις επιδόσεις που έκαναν στην Αθήνα: Γεωργία Λουβη 2:59:02, Ειρήνη Κοντοπάνου 3:52:23. Μεγαλύτερες παραμένουν οι γεννηθείσες το 1963 Χρυσούλα-Δήμητρα Ταβουλάρη 3:43:51, Ουρανία Τσούτσια 3:55:02, ενώ με τον αγώνα της Αθήνας προστέθηκε με το ίδιο έτος γέννησης και η Ανθούλα Καραμήτρου 3:54:15..



ΟΙ ΛΙΣΤΕΣ. (ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 8 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2014)


ΑΝΔΡΕΣ (όλες οι επιδόσεις κάτω από 3 ώρες)
Αθλητής – Έτος γέννησης - Σύλλογος - Επίδοση – Τόπος – Ημερομηνία

  1. Μερούσης Χριστόφορος 1982 ΦΟ Βροντάδου Χίου 2:23:53 Ρότερνταμ 13/4
  2. Παπαδημητρίου Αντώνης 1980 ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης 2:24:52 Χιούστον 19/1
  3. Καλιακούδης Δημήτρης 1984 ΑΕ Μεσογείων Αμείνιας ο Παλληνεύς 2:29:42 Ναγκάνο 20/4
  4. Θεοδωρακάκος Δημήτρης 1978 Ολυμπιακός ΣΦΠ 2:29:55 Αθήνα 9/11
  5. Καραβίδας Γιώργος 1972 ΑΕΚ 2:31:04 Αθήνα 9/11
  6. Ευαγγελίδης Δημοσθένης 1976 ΟΚΑ Καβάλας 2:31:54 Λονδίνο 13/4
  7. Πούλιος Κώστας 1977 Παναθηναϊκός 2:32:18
  8. Συμιριώτης Κυριάκος 1990 ΦΟ Βροντάδου Χίου 2:33:23 Θεσσαλονίκη 6/4
  9. Ρήγας Κώστας 1977 Adidas Running Team 2:36:09 Αθήνα 9/11
  10. Χαμόδρακας Γιάννης 1975 Μεσσηνιακός 2:36:42 Ρότερνταμ 13/4
  11. Χατζηγιάννης Γιώργος 1983 ΓΣ Καρδίτσας 2:36:45 Αθήνα 9/11
  12. Μακρυγιάννης Θανάσης 1976 ΓΣ Βέλος Παλαιού Φαλήρου 2:36:57 Φρανκφούρτη 26/10
  13. Κακαρόντζας Αντώνης 1968 ΑΕ Λάρισας 2:39:18 Ρότερνταμ 13/4
  14. Σκλαβούνης Βαγγέλης 1969 Marathon Club 2:41:07 Βιέννη 13/4
  15. Πασπάτης Αλέξης 1987 Απόλλων Δυτικής Αττικής 2:41:10 Αθήνα 9/11
  16. Παπαδόπουλος Γιάννης 1984 ΑΣ Αίας Κιλκίς 2:41:33 Αθήνα 9/11
  17. Δριτσάκος Δημήτρης 1976 ΓΑΣ Ιλισσός 2:41:59 Τορίνο 16/11
  18. Παπανικήτας Μάρκος - - 2:42:00 Αντβέρπ 27/4
  19. Σηφάκης Μανώλης 1973 Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Κρήτης 2:42:03 Αθήνα 9/11
  20. Κρέκας Γιάννης 1982 ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης 2:42:14 Αθήνα 9/11
  21. Hmaidouch Hossein 1986 ΑΣ Αθλοκίνηση Μυτιλίνης 2:42:39 Αθήνα 9/11
  22. Τσίπης Άρης 1991 ΑΓΕ Ζακύνθου 2:43:24 Αθήνα 9/11
  23. Σταματόπουλος Γιάννης 1972 ΑΣ Έσπερος 2004 2:43:41 Αθήνα 9/11
  24. Γουλομήτρος Θάνος 1983 ΓΣ Βόλου 2:43:59 Αθήνα 9/11
  25. Γρίβας Γεράσιμος 1985 ΕΚΑ Δωδώνη Ιωαννίνων 2:44:13 Αθήνα 9/11
  26. Λάμαρης Χρήστος 1984 Army Marathon 2:44:21 Αθήνα 9/11
  27. Αθανασόπουλος Λεωνίδας 1971 Hex Chronolog 2:44:28 Σικάγο 12/10
  28. Ράπτης Αλέξανδρος 1982 ΑΓΣ Ιωαννίνων 2:44:44 Ναύπλιο 23/3
  29. Γκίκας Βαγγέλης 1966 Εφυραίοι Ωκύποδες 2:45:43 Ναύπλιο 23/3
  30. Αναγνώστου Άκης 1975 ΑΟ Δρομέας Αμαρουσίου 2:45:46 Αθήνα 9/11
  31. Πάλλης Νίκος 1990 Army Marathon 2:45:59 Αθήνα 9/11
  32. Τσιώκος Γιάννης 1980 ΑΟ Πρέβεζας 2:46:07 Αθήνα 9/11
  33. Σίκαλος Γιώργος 1965 ΣΜ Σερρών 2:46:11 Θεσσαλονίκη 6/4
  34. Κατάκαλος Γιώργος 1984 ΟΚΑ Καβάλας 2:46:32 Αθήνα 9/11
  35. Μαρης Γιάννης 1976 ΑΟ Δρομέας Αμαρουσίου 2:46:38 Βαρκελώνη 16/3
  36. Δημητρέλος Μάριος 1989 ΑΚΟ Λιβαδειάς 2:47:25 Αθήνα 9/11
  37. Καραΐσκος Παναγιώτης 1988 Πανελλήνιος ΓΣ 2:47:26 Αθήνα 9/11
  38. Βουτσελάς Χρήστος 1975 Marathon Club 2:47:31 Βιέννη 13/4
  39. Αλιφέρης Παναγιώτης 1979 Πανιώνιος ΓΣΣ 2:47:54 Φλωρεντία 30/11
  40. Τζεφαλής Δημήτρης 1974 ΣΚΑ Δράμας 2:48:11 Θεσσαλονίκη 6/4
  41. Τσιγερίδης Γιώργος 1982 ανεξάρτητος 2:48:13 Θεσσαλονίκη 6/4
  42. Γιαννέλης Δημήτρης 1975 ΓΑΣ Ιλισός Αθηνών 2:48:20 Αθήμα 9/11
  43. Διονυσόπουλος Διονύσης 1978 ΑΓΣ Ανατολή Νέας Ιωνίας 2:48:33 Κοπεγχάγη 18/4
  44. Κυδωνιάτης Πολύκαρπος 1965 ΣΔΥ Πάτρας 2:48:56 Βιέννη 13/4
  45. Τζαναβάρας Παύλος 1969 Παναθηναϊκός 2:49:08 Αθήνα 9/11
  46. Μαλλιωτάκης Γιάννης 1972 ΓΣ Λιβυκός Ιεράπετρας 2:50:13 Φρανκφούρτη 26/10
  47. Λουκάς Γιάννης 1992 ΑΠΣ Απόλλων Δυτικής Αττικής 2:50:24 Αθήνα 9/11
  48. Ζαχαράτος Γιάννης 1979 Ολυμπιακός ΣΦΠ 2:50:25 Θεσσαλονίκη 6/4
  49. Ανέστης Λουκάς 1962 Dynafit 2:50:38 Τορίνο 16/11
  50. Νυσταζάκης Βασίλης 1990 Holmes Place Running Club 2:50:53 Βαρκελώνη 16/3
  51. Γιακίμης Ηλίας 1975 ΣΔ Τρικάλων 2:50:55 Ντύσελντορφ 27/4
  52. Λιοπύρης Θανάσης 1970 Marathon Club x treme stores 2:51:01 Αθήνα 9/11
  53. Ρέτσας Κώστας 1980 Adidas Running Team 2:51:01 Αθήνα 9/11
  54. Μάης Νίκος 1984 ΑΠΣ Απόλλων Δυτικής Αττικής 2:51:08 Αθήνα 9/11
  55. Κουρκούτης Σάββας 1980 Satrapistas 2:51:11 Κοπεγχάγη 18/4
  56. Παπασταύρου Θεόδωρος 1963 ΣΔ Ιωαννίνων 2:51:13 Άμστερνταμ 19/10
  57. Μελαχρινός Παναγιώτης 1974 ΣΔΥ Πειραιά 2:51:34 Βαρκελώνη 16/3
  58. Αρκουμάνης Φάνης 1972 ΑΟ Πέλωψ Πάτρας 2:51:37 Αθήνα 9/11
  59. Μαλιόγλου Βαγγέλης 1983 Παναθηναϊκός 2:52:23 Αθήνα 9/11
  60. Σκούταρης Νίκος 1982 ΑΠΣ Απόλλων Δυτικής Αττικής 2:52:52 Αθήνα 9/11
  61. Μπαλιώτης Σταύρος 1975 KassimisTraining.gr 2:53:15 Θεσσαλονίκη 6/4
  62. Αλεξανδρόπουλος Γιάννης 1981 ΠΑΟ Θέρσιππος Ερωέος 2:53:27 Αθήνα 9/11
  63. Σιαμήτρας Κώστας 1988 ΠΑΣ Ζωγράφου 2:53:29 Αθήνα 9/11
  64. Μάντσος Νίκος 1968 ΣΜ Σερρών 2:53:31 Βιέννη 13/4
  65. Μαραγκός Γιάννης 1972 ανεξάρτητος-Κερατσίνι 2:53:31 Φρανκφούρτη 26/10
  66. Μπάκας Ηλίας 1979 ΠΑΣ Ζωγράφου 2:53:53 Σικάγο 12/10
  67. Βασιλείου Βασίλης 1971 Army Marathon 2:53:55 Αθήνα 9/11
  68. Αρμαμέντος Αντώνης 1984 Σκιάθος 2:54:04 Θεσσαλονίκη 6/4
  69. Τύπου Βίκτωρας 1969 Fifth Element 2:54:12 Θεσσαλονίκη 6/4
  70. Φούκας Δημήτρης 1968 ΑΟ Χρυσούπολης 2:54:13 Αθήνα 9/11
  71. Τζώρτζης Χρήστος 1976 ΓΣ Πρωτέας Ηγουμενίτσας 2:54:19 Μιλάνο 6/4
  72. Παπαδάκης Σταμάτης 1974 ΟΦΗ 2:54:21 Αθήνα 9/11
  73. Τσαγκαράκης Νίκος 1966 ΟΦΗ 2:54:22 Αθήνα 9/11
  74. Καλικάς Ιωάννης 1978 Lamia run Festival 2:54:24 Ρώμη 23/3
  75. Θεοδοσιάδης Βασίλης 1979 ΣΑΠΚ Νεάπολης 2:54:35 Τορίνο 16/11
  76. Νομικός Νίκος 1977 ΑΠΣ Τελμησσός Νέας Μάκρης 2:54:47 Αθήνα 9/11
  77. Καραβασίλης Βλάσης 1973 Τελμησός Νέας Μάκρης 2:55:10 Θεσσαλονίκη 6/4
  78. Αντωνίου Χρύσανθος 1964 "stelios kyriakidis" 2:55:18 Θεσσαλονίκη 6/4
  79. Μπαγιούμι Χατέμε 1980 ΣΔΥ Πειραιά 2:55:28 Θεσσαλονίκη 6/4
  80. Σούρας Ανδρέας 1979 ΣΔΥ Αθήνας 2:55:38 Θεσσαλονίκη 6/4
  81. Ρώμας Σταμάτης 1974 ΣΔΥ Αθήνας 2:55:42 Θεσσαλονίκη 6/4
  82. Χρυσαφέλης Αποστόλης 1981 Marathon Club 2:55:42 Ρότερνταμ 13/4
  83. Τουλγέρογλου Νίκος 1972 ανεξάρτητος 2:55:49 Ρότερνταμ 13/4
  84. Δουζίνας Νίκος 1970 ΣΑΦΑΝΣ 2:55:53 Αθήνα 9/11
  85. Ντάφας Κοσμάς 1982 Αρχίλοχος 2:55:58 Αθήνα 9/11
  86. Τσερώνης Τάσος 1979 - 2:56:03 Λεμεσός 16/3
  87. Σκαφίδας Σπύρος 1986 ΣΔ Κεφαλονιάς 2:56:07 Αθήνα 9/11
  88. Τσακιρίδης Γιώργος 1972 KassimisTraining.gr 2:56:32 Θεσσαλονίκη 6/4
  89. Σαρίδης Παύλος 1980 ΟΚΑ Καβάλας 2:56:44 Αθήνα 9/11
  90. Γαλανός Κώστας 1971 ΑΚΟ Λιβαδειάς 2:56:52 Αθήνα 9/11
  91. Φυγετάκης Στέφανος 1970 ανεξάρτητος 2:56:57 Πράγα 11/4
  92. Αμπντάλα Τανούς 1975 Εθνικός ΓΣ 2:57:02 Μεσσήνη 30/3
  93. Φορμόζης Δημήτρης 1978 ΑΓΣ Ανατολή Νέας Ιωνίας 2:57:03 Αθήνα 9/11
  94. Νεοφώτιστος Νίκος 1976 ΣΔΥ Κοζάνης 2:57:07 Παρίσι 6/4
  95. Ρόμπος Κώστας 1980 ΑΟ Δρομέας Αμαρουσίου 2:57:16 Αθήνα 9/11
  96. Παπαγεωργίου Παναγιώτης 1969 - 2:57:23 Βερολίνο 31/9
  97. Σαριδάκης Γιάννης 1956 Όμιλος Υπεραποστάσεων Κρήτης 2:57:30 Ναύπλιο 23/3
  98. Χουβαρδάς Στράτος 1972 Marathon Club 2:57:38 Βιέννη 13/4
  99. Μπουρλάς Φειδίας 1970 Vodafone Running Team 2:57:52 Αθήνα 9/11
  100. Γέρου Γιάννης 1985 ανεξάρτητος-Κερατσίνι 2:57:58 Φρανκφούρτη 26/10
  101. Κουκουτέγος Αντώνης 1968 ΣΔ Βέροιας 2:57:59 Δουβλίνο 27/10
  102. Γκέκας Νίκος 1982 – 2:58:08 Αθήνα 9/11
  103. Καλογερόπουλος Θανάσης 1979 ΣΔΥ Αθήνας 2:58:15 Θεσσαλονίκη 6/4
  104. Βασιλειάδης Στυλιανός 1978 - 2:58:23 Αθήνα 9/11
  105. Κουτσουμπίδης Δημήτρης 1983 ΣΔΟ Εορδαίας 2:58:25 Αθήνα 9/11
  106. Πέτρου Μάριος 1988 ΓΣ Αμαρουσίου 2:58:28 Αθήνα 9/11
  107. Μανιφάβας Παναγιώτης 1965 – 2:58:28 Αθήνα 9/11
  108. Κοντογόνης Γιάννης (ομογενής) 2:58:33 Μελβούρνη 12/10
  109. Γεραγόρης Νίκος 1973 ΣΔ Τρικάλων 2:58:38 Φρανκφούρτη 26/10
  110. Μαυρογιάννης Παύλος 1966 ανεξάρτητος-Θεσσαλονίκη 2:58:50 Θεσσαλονίκη 6/4
  111. Κουρτέλης Κώστας 1976 Satrapistas 2:58:55 Κοπεγχάγη 18/4
  112. Μουρατίδης Φώτης 1983 Λύκοι Κεχαγιόγλου 2:59:00 Θεσσαλονίκη 6/4
  113. Γεωργαλάς Διαμαντής 1984 – 2:59:01 Αθήνα 9/11
  114. Χασιώτης Χρήστος 1990 - 2:59:05 Αθήνα 9/11
  115. Κωνσταντινίδης Κοσμάς 1969 ανεξάρτητος-Θεσσαλονίκη 2:59:11 Θεσσαλονίκη 6/4
  116. Στυλιανάκης Στέλιος 1980 KassimisTraining.gr 2:59:11 Θεσσαλονίκη 6/4
  117. Χουβαρδάς Κώστας 1976 Marathon Club 2:59:20 Παρίσι 6/4
  118. Βασιλείου Αλέξης 1974 ΣΑΦΑΝΣ 2:59:24 Ντύσελντορφ 27/4
  119. Σταυριανάκης Κώστας 1971 – 2:59:29 Αθήνα 9/11
  120. Κατσαρός Βάιος 1972 ΓΑΣ Ιλισσός Αθηνών 2:59:32 Αθήνα 9/11
  121. Γκουτζουρέλας Νίκος 1988 ΣΜΝ Λάρισας 2:59:34 Θεσσαλονίκη 6/4
  122. Μπούρας Νίκος 1970 ΑΠΣ Απόλλων Δ.Αττικής 2:59:37 Ναύπλιο 23/3
  123. Μάλλιαρης Γιώργος 1976 Adidas Running Team 2:59:50 Αθήνα 9/11
  124. Τσικούρας Νίκος 1991 ΓΣ Γλυφάδας 2:59:56 Αθήνα 9/11
  125. Σούκος Γιάννης 1967 ΟΜ Γιαννιτσών 2:59:59 Θεσσαλονίκη 6/4




ΓΥΝΑΙΚΕΣ (όλες οι επιδόσεις κάτω από τις 4 ώρες)
Αθλήτρια – Έτος γέννησης - Σύλλογος - Επίδοση – Τόπος – Ημερομηνία

  1. Ρήγα Σοφία 1988 ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος 2:45:37 Αθήνα 9/11
  2. Γαζέα Μάγδα 1977 ΑΓΕ Ζακύνθου 2:46:38 Αθήνα 9/11
  3. Κατσιμάντου Ξένια 1984 ΑΕ Μεσογείων Αμείνιας ο Παλληνεύς 2:50:22 Ναγκάνο 20/4
  4. Ρεμπούλη Ουρανία 1989 ΓΣ Νέων Λέρου 2:51:19 Αθήνα 9/11
  5. Καραγεωργάκη Βάσω 1973 ΣΑΠΚ Νεάπολης 2:57:31 Φλωρεντία 30/11
  6. Δημάκη Ντενίζ 1977 ΓΑΣ Ιλισσός Αθηνών 2:57:41 Αθήνα 9/11
  7. Privilezio Gloria 1988 ΓΣ Γλυφάδας 2:58:22 Αθήνα 9/11
  8. Λουβη Γεωργία 1992 ΑΟ Πέλωψ Πάτρας 2:59:02 Αθήνα 9/11
  9. Πουλίδου Φιλίππα 1969 ΓΑΣ Ιλισσός 2:59:26 Βαλένθια 16/11
  10. Καρίμαλη-Πούλος Μάγδα 1973 ΓΑΣ Ιλισσός 3:02:43 Blacktown 3/8
  11. Δόμβρου Ανδριανή 1974 Marathon Club 3:03:58 Χιούστον 19/1
  12. Νικολοπούλου Ελένη 1985 ΓΕΑ Αγρινίου 3:07:59 Βερολίνο 31/9
  13. Ζέρβη Αγγελική 1968 ΑΟ Πέλωψ Πάτρας 3:10:55 Αθήνα 9/11
  14. Μπαζάκα Αναστασία 1973 ΑΟ Δρομέας Αμαρουσίου 3:11:06 Ζυρίχη 6/4
  15. Ζαπουνίδου Δέσποινα 1985 ΑΟ Πεύκης 3:11:38 Αθήνα 9/11
  16. Κολυφά Μυρσίνη 1979 ΑΟ Δρομέας Αμαρουσίου 3:15:11 Αθήνα 9/11
  17. Φίλιου Αθανασία 1978 ΓΣ Τρικάλων 3:15:12 Θεσσαλονίκη 6/4
  18. Δεμέστιχα Χριστίνα 1972 Εθνικός ΓΣ 3:16:34 Θεσσαλονίκη 6/4
  19. Ιορδανίδου Δήμητρα 1979 ΜΕΑΣ Τρίτων Θεσσαλονίκης 3:17:46 Αθήνα 9/11
  20. Αχλάτη Μαρίνα 1974 Marathon Club x treme stores 3:18:54 Αθήνα 9/11
  21. Σαπίου Έμυ 1981 ΑΣ Αθηνόδωρος ο Αιγεύς 3:19:33 Αθήνα 9/11
  22. Βαρτζάκη Πωλίνα 1978 ΑΕΚ 3:21:23 Αθήνα 9/11
  23. Μακρίδη Ελίνα 1972 Σ.Α.Κ.Αθηνών 3:21:56 Φρανκφούρτη 26/10
  24. Μαρκάκου Στέλλα 1977 ΣΜ Κρήτης 3:24:04 Ναύπλιο 23/3
  25. Κορόζη Αντωνία 1990 ΓΣ Νεάπολης Χαλκίδας 3:24:34 Θεσσαλονίκη 6/4
  26. Ράννου Αλεξάνδρα - - 3:26:18 Παρίσι 6/4
  27. Βεσυροπούλου Άννα 1983 ΑΓΣ Ανατολή Νέας Ιωνίας 3:27:12 Θεσσαλονίκη 6/4
  28. Γεράρδη Νικολέτα 1981 Κομοτηνή 3:27:37 Βιέννη 13/4
  29. Χύτα Νικολέτα 1970 Oscar Team Ιωάννινα 3:28:29 Αθήνα 9/11
  30. Γκρέμου Αγγελική 1975 Ιωάννινα 3:28:48 Άμστερνταμ 19/10
  31. Παπαποστόλου Μαρία 1975 Έσπερος Λαμίας 3:29:30 Θεσσαλονίκη 6/4
  32. Καλλία Ελένη 1978 ΣΔΥ Θεσσαλονίκης 3:29:56 Θεσσαλονίκη 6/4
  33. Ζαχαρία Εύη 1977 Marathon Club x treme stores 3:31:09 Αθήνα 9/11
  34. Σταύρου Βάσω 1982 Πνοή 3:32:06 Αθήνα 9/11
  35. Αρσένη Κυριακή 1967 ΣΕΒΑΣ Καβάλας 3:32:07 Θεσσαλονίκη 6/4
  36. Τσιλιμίδου Μαρία 1978 Medicins Sans Frontiers 3:32:25 Θεσσαλονίκη 6/4
  37. Αλεξανδρή Γεωργία 1965 Πανιώνιος ΓΣΣ 3:32:45 Αθήνα 9/11
  38. Γκούμα Μάγδα 1976 The Flying Geese 3:33:12 Αντβέρπ 27/4
  39. Σκουλαρίκη Χαρά 1988 ΓΑΣ Ιλισσός Αθηνών 3:33:46 Αθήνα 9/11
  40. Κισσονέργη Χριστίνα 1968 ΣΔΥ Βόλου 3:33:55 Ντουμπάι 24/1
  41. Τσιμπίδου Αθηνά 1980 Marathon Club 3:33:58 Βιέννη 13/4
  42. Ανωγιάτη Μίνα 1972 In2life Running 3:36:07 Αθήνα 9/11
  43. Μπουλμέτη Ευγενία 1983 Μαραθωνοδρόμοι Δρομείς Αργολίδας 3:36:36 Αθήνα 9/11
  44. Μπάκα Σταυρούλα 1974 ΣΔΥ Μεσσηνίας 3:36:37 Αθήνα 9/11
  45. Συκοπέτη Βασιλική 1976 ΓΣ Λαγκαδά 3:36:48 Αθήνα 9/11
  46. Τζουμελέκα Αθανασία 1982 ΦΣ Αστέρας Πρέβεζας 3:37:08 Παρίσι 6/4
  47. Κυριακου Ευγενία 1977 – 3:37:14 Αθήνα 9/11
  48. Χρηστάκη Ειρήνη 1985 ΑΠΣ Απόλλων Δυτικής Αττικής 3:37:26 Βαρκελώνη 16/3
  49. Χαρέλου Ελένη 1973 - 3:37:51 Αθήνα 9/11
  50. Παρίση-Τζιμογιάννη Μαρίνα 1982 ΑΟ Ποσειδών Ιωαννίνων 3:38:03 Αθήνα 9/11
  51. Βαρτζιώτη Όλγα 1974 Pneumonology.com 3:38:34 Νέα Υόρκη 2/11
  52. Μπουκουβάλα Νίκη 1982 Εδεσσαϊκή ΓΕ 3:39:15 Αθήνα 9/11
  53. Ντεβετζή Αναστασία 1981 ΣΔΥ Αθήνας 3:39:49 Αθήνα 9/11
  54. Γαντζούδη Πόπη 1983 ΓΑΣ Ιλισσός Αθήνας 3:40:03 Αθήνα 9/11
  55. Δελλή Ευαγγελία 1969 ΑΠΣ Απόλλων Δυτικής Αττικής 3:40:07 Αθήνα 9/11
  56. Ψάλτη Μαρία 1978 - 3:40:08 Αθήνα 9/11
  57. Βογιατζή Δήμητρα 1968 ΣΜ Κρήτης 3:40:10 Ναύπλιο 23/3
  58. Αντωνοπούλου Χρύσα ERGO Running Team 3:40:19 Αθήνα 9/11
  59. Παπαδοπούλου Ελευθερία 1970 ΣΔΥ Θεσσαλονίκης 3:42:08 Θεσσαλονίκη 6/4
  60. Παππά Περσεφόνη 1973 Ελληνική Αιματολογική Εταιρεία 3:42:17 Αθήνα 9/11
  61. Μαυρουδή Κική 1969 ΣΔΥ Θεσσαλονίκης 3:42:37 Θεσσαλονίκη 6/4
  62. Ορφανουδάκη Ελένη 1976 Ορίζοντας Χανιά 3:43:50 Θεσσαλονίκη 6/4
  63. Ταβουλάρη Χρυσούλα-Δήμητρα 1963 Πανιώνιος ΓΣ 3:43:51 Παρίσι 6/4
  64. Μπουσδούκου Ιωάννα 1982 – 3:44:30 Αθήνα 9/11
  65. Ζαμπέλη Φραντζέσκα 1982 – 3:44:34 Αθήνα 9/11
  66. Ράπτη Μίνα 1965 ΣΔΥ Πειραιά 3:44:39 Θεσσαλονίκη 6/4
  67. Παντέρη Βασιλεία 1972 Εθνική Τράπεζα 3:44:41 Αθήνα 9/11
  68. Gabi Naegele 1964 ΣΔΥ Πειραιά 3:44:46 Αθήνα 9/11
  69. Παιδούση Βερονίκη 1984 Κύδων Χανίων 3:44:49 Κωνσταντινούπολη 16/11
  70. Κλησάρη Μάτα 1970 ΣΜ Αργολίδας 3:45:15 Ναύπλιο 23/3
  71. Κεραμιδά Αγγελική 1976 ΑΠΣ Τελμησσός Νέας Μάκρης 3:45:20 Αθήνα 9/11
  72. Αναγνωστιάδη Μαρία 1972 ΣΑΦΑΝΣ 3:45:39 Αθήνα 9/11
  73. Μαυριδοπούλου Ελένη 1990 ΓΣ Καλλιθέας 3:46:08 Αθήνα 9/11
  74. Τσελεπίδη Ανδρονίκη 1987 ανεξάρτητη 3:46:10 Ναύπλιο 23/3
  75. Φάκου Ουρανία 1987 ανεξάρτητη 3:46:10 Ναύπλιο 23/3
  76. Γώτη Γεωργία1989 Nike Run Club 3:46:10 Αθήνα 9/11
  77. Σχινά Κλεονίκη 1971 ΣΔΥ Θεσσαλονίκης 3:46:12 Αθήνα 9/11
  78. Μήτση Αγγελική 1985 ΣΔΥ Αθήνας 3:46:46 Αθήνα 9/11
  79. Κανάκη Μαίρη 1975 Chaidari Is Run 3:47:32 Αθήνα 9/11
  80. Χαραλαμποπούλου Μαρία 1972 Αρκάδων Δρομέων 3:48:39 Αθήνα 9/11
  81. Ορφανού Μαρία-Χριστίνα 1983 ανεξάρτητη 3:49:36 Θεσσαλονίκη 6/4
  82. Τσούτσια Ουρανία 1963 ΣΔΥ Αθήνας 3:49:41 Αθήνα 9/11
  83. Κολέτα Γεωργία 1971 ΣΔΥ Θεσσαλονίκης 3:50:23 Κωνσταντινούπολη 16/11
  84. Καραμπίνα Ντίνα 1969 ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας Παλληνεύς 3:50:26 Αθήνα 9/11
  85. Παπαγεωργίου Κατερίνα 1967 ΣΔΥ Θεσσαλονίκης 3:50:36 Θεσσαλονίκη 6/4 και Αθήνα 9/11 ίδιος χρόνος
  86. Χουρίδου Ιωάννα 1974 k1 arena 3:50:37 Αθήνα 9/11
  87. Αλεβιζάκη Κατερiνα 1973 Athens Triathlon Team 3:50:44 Νέα Υόρκη 2/11
  88. Σοϊλεμετζόγλου Κατερίνα 1973 – 3:51:07 Αθήνα 9/11
  89. Καρπούζα Βίκυ 1964 Salomon Hellas - ΣΔΥ Πειραιά 3:51:08 Θεσσαλονίκη 6/4
  90. Τερζή Άντζελα 1974 ΣΔΥ Πειραιά 3:51:09 Θεσσαλονίκη 6/4
  91. Μαθιούδη Σταματία 1983 Chiosrunning 3:51:12 Αθήνα 9/11
  92. Στεφανή Αγγελική 1976 - 3:51:32 Ναύπλιο 23/3
  93. Θεοδώρου Αντιγόνη 1975 – 3:51:40 Αθήνα 9/11
  94. Κασιώνη Ευαγγελία 1981 ΣΑΦΑΝΣ 3:52:01 Αθήνα 9/11
  95. Καπετανάκη Άννα 1969 ΣΔΥ Πειραιά 3:52:13 Αθήνα 9/11
  96. Κοντοπάνου Ειρήνη 1992 ΣΔΥ Αγρινίου 3:52:23 Αθήνα 9/11
  97. Πετρίδου Βάσω 1967 ΣΔΥ Πειραιά 3:52:38 Ναύπλιο 23/3
  98. Ηλία Σίσσυ 1980 – 3:52:39 Αθήνα 9/11
  99. Γκερδούκη Ελευθερία 1965 ΣΔΥ Αθήνας 3:52:46 Θεσσαλονίκη 6/4
  100. Βασδάρη Σουζάνα 1972 ΣΔΥ Κοζάνης 3:52:48 Αθήνα 9/11
  101. Κωδώνα Αθηνά 1971 Potamitis Vekris law firm 3:53:20 Αθήνα 9/11
  102. Χαρούπα Ζωή 1976 – 3:53:47 Αθήνα 9/11
  103. Μιχοπούλου Μιλένα 1987 – 3:53:58 Αθήνα 9/11
  104. Καραμήτρου Ανθούλα 1963 ΣΔΥ Πειραιά 3:54:15 Αθήνα 9/11
  105. Λούτα Ιωάννα 1984 – 3:54:17 Αθήνα 9/11
  106. Τζώτζου Αγγελική 1986 Adidas Running Team 3:54:51 Αθήνα 9/11
  107. Δαγρέ Χρυσάνθη 1981 ΑΟ Μυκόνου 3:55:10 Αθήνα 9/11
  108. Ρόδη Εύη 1975 ΑΠΣ Απόλλων Δυτικής Αττικής 3:55:19 Αθήνα 9/11
  109. Κατσαρέλη Φωτεινή 1976 Marathon Team Greece 3:55:22 Αθήνα 9/11
  110. Σαράντη Ανθίππη 1983 – 3:55:26 Αθήνα 9/11
  111. Κατσέλη Λόις 1981 Smartrun 3:55:38 Ζυρίχη 6/4
  112. Καβακοπούλου Ειρήνη 1978 Army Marathon 3:56:03 Αθήνα 9/11
  113. Στεφανογλου Τάνια 1968 ΣΔΟ Εορδαίας 3:56:03 Αθήνα 9/11
  114. Κουρλέση Μάγδα 1974 ΑΟ Πέλωψ Πάτρας 3:56:16 Αθήνα 9/11
  115. Βλαχαντώνη Κατερίνα 1972 Orama 3:57:09 Αθήνα 9/11
  116. Καπέλιου Σωτηρία 1974 ΣΔΥΜ Θήβας 3:57:12 Ναύπλιο 23/3
  117. Χανδάνου Αλεξάνδρα 1975 – 3:57:16 Αθήνα 9/11
  118. Μίσιου Νίκη 1978 ανεξάρτητη 3:57:36 Θεσσαλονίκη 6/4
  119. Γκότση Μαρία 1968 Wind Running Team 3:57:36 Θεσσαλονίκη 6/4
  120. Δημπάρη Βένη 1976 Σκυδραϊκός 3:57:49 Θεσσαλονίκη 6/4
  121. Σιαπλακούρα-Καραγκούνη Ζωή 1977 Arena 3:58:04 Αθήνα 9/11
  122. Γαλεάδη Μελίνα 1976 – 3:59:11 Νέα Υόρκη 2/11
  123. Μουτσανα Βασιλική 1988 Stay Fit Running Club 3:59:26 Αθήνα 9/11
  124. Κατσαρού Μαργαρίτα 1975 Wind Running Team 3:59:30 Αθήνα 9/11
  125. Κουκούρου Κατίνα - - 3:59:31 Νέα Υόρκη 2/11
  126. Μαυρέλου Ελευθερία 1978 ΕΟΠ Σάμου 3:59:31 Αθήνα 9/11
  127. Παπακοσμά Βηθλεέμ 1969 KassimisTraining.gr 3:59:33 Κωνσταντινούπολη 16/11
  128. Βασιλακοπούλου Εύα 1981 ΑΠΣ Τελμησσός Νέας Μάκρης 3:59:42 Αθήνα 9/11
  129. Γιαννούση Νατάσα 1975 Marathon Club x treme stores 3:59:44 Αθήνα 9/11
  130. Σαμπατακάκη Χριστίνα 1986 Ε.Ε.Ι. Κολλέγιο 3:59:48 Αθήνα 9/11




Οι λίστες θα ενημερώνονται μέσα στο 2014 όσο διεξάγονται αγώνες Μαραθωνίου με ελληνική συμμετοχή. Στη περίπτωση που διαπιστώνετε κάποιο λάθος, ή χρειάζεται κάποια προσθήκη, ενημερώστε μας με e-mail στο info @ runningnews.gr παραθέτοντας εφόσον χρειάζεται και το ανάλογο λινκ για επιβεβαίωση.

Σου άρεσε αυτό το άρθρο; Μοιράσου το με τους φίλους σου!

...διάβασε επίσης
Είμαι ανάμεσα στο να βάλω τα αθλητικά μου και να πάω για τρέξιμο, ή... Το κακό με το τζόκιγκ είναι...

Runster.gr
Σχόλια αναγνωστών
...διάβασε επίσης
Μαραθώνιος Δρόμος: Καρδιαγγειακές προσαρμογές και καρδιαγγειακός κίνδυνος Αθλητές αντοχής: Πώς επηρεάζεται η καρδιά τους;
Αθλητισμός σε υψόμετρο: διαφοροποίηση σε διατροφικές ανάγκες 3 προπονήσεις κλειδί σε ανηφόρες για ταχύτητα, δύναμη και αντοχή
FitnessPulse



Athens Marathon the Authentic
Garmin
Salomon
FitnessPulse.gr
Runster

Πρέπει να διαβάσετε
23 Οκτ 17
Το SUPER DEXTRIN είναι η νέα αντίληψη για τα ενεργειακά συμπληρώματα από τα εργαστήρια ερευνών της EthicSport
Το SUPER DEXTRIN® είναι ένα ενεργειακό συμπλήρωμα διατροφής νέας γενιάς. Η ειδική σύνθεσή του εκμεταλλεύεται τη συνέργεια του Cluster Dextrin® (HBCD = πολυδιακλαδισμένες κυκλικές δεξτρίνες), του Palatinose™ (Ισομαλτουλόζη) και των μαλτοδεξτρινών με διαφορετικό ισοδύναμο δεξτρόζης (DE6 και DE18).
11 Οκτ 17
Ο 2ος Ημιμαραθώνιος Ωρωπού «Oropos Seaside Race» στις 29 Οκτωβρίου 2017
Την Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2017 Η Κ.Ε.Δ.Ω. (Κοινωφελής Επιχείρηση Δήμου Ωρωπού) και η Ε.Τ.Α.Δ.Ω. (Επιτροπή Τουριστικής Ανάπτυξης Δήμου Ωρωπού) διοργανώνουν
05 Οκτ 17
ERGO Marathon Expo 2017, 9-11 Νοεμβρίου 2017, Κλειστό Γήπεδο Tae Kwon Do Φαλήρου
H έκθεση "ERGO Marathon Expo 2017", αναπόσπαστο πλέον κομμάτι του Μαραθωνίου Αθήνας και έκθεση – θεσμός στον χώρο του αθλητισμού, επιστρέφει από την Πέμπτη 9 μέχρι και το Σάββατο 11 Νοεμβρίου 2017 στο Κλειστό Γήπεδο Tae Kwon Do του Φαλήρου για να παρουσιάσει όλες τις τελευταίες εξελίξεις στον αθλητισμό και τα πιο σύγχρονα αθλητικά προϊόντα και υπηρεσίες.

©2005-2017 RunningNews.gr: Τα πάντα για το τρέξιμο, το δρομέα και τους αγώνες δρόμου. Ενημέρωση, Αρθρογραφία, Φωτογραφίες, Βίντεο, Φόρουμ - Όροι Χρήσης
Επικοινωνήστε μαζί μας για οτιδήποτε επιθυμείτε στο info [at] runningnews [dot] gr - Αν επιθυμείτε να διαφημιστείτε στο RunningNews.gr δείτε εδω

SportsWeb.gr Network: RunningNews.gr - trinews.gr - Runster.gr - Energy Races - duathlon.gr - Nutrition News - Fitness Pulse