Αρχική Ειδήσεις Καλεντάρι Αποτελέσματα Ενημέρωση Εικόνες Άρθρα Εξοπλισμός Forum Διαφήμιση
Αθλητικός Εξοπλισμός NSCoaching My Athlete Triathlon News High5 Greece Kasimis Training
Άρθρα
Mizuno
Saucony
Ethic Sport

Outrun

Oropos Seaside Race
Nafplio Castle Run
Cardio Run
Athens Run
Drama Road Race
X-treme Stores
Pharmacy295

02 Δεκ 15 ← πίσω

Οι καλύτεροι Έλληνες Μαραθωνοδρόμοι για το 2015

Επιμέλεια: Κώστας Παλάντζας

Από 92, οι άνδρες έγιναν 149. Ενώ οι γυναίκες από 66, 164 (!). Μιλάμε για τη μεταβολή που υπήρξε από τη τελευταία ενημέρωση του πίνακα των καλύτερων Ελλήνων και Ελληνίδων μαραθωνοδρόμων.


Η πολύ μεγάλη αύξηση οφείλεται φυσικά στον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας. Αυτός έφερε τη συντριπτική πλειοψηφία των νέων ονομάτων, ενώ άλλοι Μαραθώνιοι που έγιναν σε αυτό το διάστημα όπως της Βαλένθια, Φλωρεντίας, Κωνσταντινούπολης, πρόσθεσαν και αυτοί μερικούς δρομείς.

Η κατάσταση στους άνδρες ως προς τις πρώτες θέσεις παρέμεινε αμετάβλητη, και είναι βέβαιο πως θα είναι και η οριστική του 2015 για τους πρώτους. Άτυπος νικητής του έτους λοιπόν ο Χριστόφορος Μερούσης με το 2:19:00 στο Αμβούργο τον Απρίλιο. Ο ίδιος ήταν και ο νικητής του ΑΜΑ, ήταν λοιπόν η χρονιά του, και αυτό που απομένει είναι να προσπαθήσει να διεκδικήσει στους πρώτους μήνες του 2016 επίδοση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Από τον Αυθεντικό Μαραθώνιο ξεχώρισαν και οι επιδόσεις των Θεοδωρακάκου, Ευαγγελίδη, που τους έφεραν στο βάθρο του ΑΜΑ και στη 3η και 4η θέση της παρούσας λίστας. Δεύτερος είναι ο Κώστας Πούλιος με τον χρόνο που έκανε στο Αμβούργο.

Στις γυναίκες τη 1η θέση του 2015 μοιράζονται οι Ράνια Ρεμπούλη και Σοφία Ρήγα με το 2:39:53 του Βερολίνου, που τις έδωσε και τη πρόκριση για το Ρίο. Η Ρεμπούλη αγωνίστηκε και στον ΑΜΑ, κατακτώντας το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα. Η Ντενίζ Δημάκη πέρασε 3η στη λίστα με το χρόνο που έκανε στη Φλωρεντία, ενώ η Μάγδα Γαζέα, δεύτερη Ελληνίδα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στον ΑΜΑ, παίρνει τη 4η θέση στον πίνακα.

Για την κατάρτιση της λίστας λαμβάνονται υπόψη όλα τα αποτελέσματα αρκεί να είναι διαθέσιμα βέβαια, από όλους τους αναγνωρισμένους Μαραθώνιους που διεξάγονται στον κόσμο. Μέχρι στιγμής αγώνες που έχουν Έλληνες με επιδόσεις εντός των ορίων της λίστας, έχουν γίνει εκτός από το εξωτερικό, στη Θεσσαλονίκη, στο Ναύπλιο, Μεσσήνη και Ρόδο. Ο Μαραθώνιος Ολυμπίας δεν απέφερε κάποια επίδοση για τη λίστα. Κάτι παραπάνω από πολύτιμα είναι πάντα τα στοιχεία που αντλούμε από τα εκτενή ρεπορτάζ του Ηρακλή Αθανασόπουλου, που μας ενημερώνει για τους πλέον διάσημους, αλλά και για λιγότερο γνωστούς αγώνες που γίνονται ανά τη Γη.

Υπολογίζονται οι επιδόσεις μέχρι 3 ώρες για τους άνδρες, και μέχρι 4 ώρες για τις γυναίκες, όπως έχει καθιερωθεί από δημιουργίας του RunningNews.gr. Παλιότερα δεν ήταν πολλοί οι αθλητές και αθλήτριες που έμπαιναν στη λίστα, αλλά τα τελευταία χρόνια αυξάνονται με εντυπωσιακούς ρυθμούς, και έπεται ακόμη καλύτερη συνέχεια, ένα ακόμη δείγμα της ανάπτυξης του δρομικού κινήματος από όποια πλευρά και αν το δει κανείς! Από φέτος καταρτίζουμε τη λίστα όπως προβλέπουν οι κανονισμοί της IAAF και AIMS, με τον μεικτό χρόνο σε προτεραιότητα, και τον καθαρό σε παρένθεση. Πάντως όσοι θα έχουν μεικτό χρόνο που δεν θα τους εντάσσει στη λίστα, και καθαρό που θα τους έβαζε, θα αναφέρονται και αυτοί.

Ακολουθούν λοιπόν οι λίστες όπως έχουν διαμορφωθεί ως τώρα. Εκτός από τις επιδόσεις, αναφέρουμε επίσης το έτος γέννησης κάθε αθλητή, καθώς και τον σύλλογο με τον οποίο δηλώθηκε στον αγώνα, ή αν δεν είναι διαθέσιμος, ο σύλλογος με τον οποίο δηλώνεται συνήθως.

Με το τέλος του έτους, θα δημοσιεύσουμε τη τελική λίστα του 2015, με τις όποιες προσθήκες προκύψουν από τους αγώνες του Δεκεμβρίου.

 

ΟΙ ΛΙΣΤΕΣ (ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 2 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2015)

 

ΑΝΔΡΕΣ (όλες οι επιδόσεις κάτω από 3 ώρες)


Αθλητής – Έτος γέννησης - Σύλλογος - Επίδοση – Τόπος – Ημερομηνία

  1. Μερούσης Χριστόφορος, 1982, Φ.Ο.Βροντάδων Χίου, 2:19:00 (2:19:00), Αμβούργο 26/4
  2. Πούλιος Κώστας, 1977, Παναθηναϊκός ΑΟ, 2:20:01 (2:20:01), Αμβούργο 26/4
  3. Θεοδωρακάκος Δημήτρης, 1978, Ολυμπιακός ΣΦΠ, 2:27:03 (2:27:03), Αθήνα 8/11
  4. Ευαγγελίδης Δημοσθένης, 1976, ΟΚΑ Καβάλας, 2:27:28 (2:27:26), Αθήνα 8/11
  5. Συμιριώτης Κυριάκος, 1990, Φ.Ο.Βροντάδου, 2:27:59 (2:27:59), Θεσσαλονίκη 5/4
  6. Καλομοίρης Μιχάλης, 1986, Ολυμπιακός ΣΦΠ, 2:29:30 (2:29:23), Ρώμη 22/3
  7. Καραβίδας Γιώργος, 1972, ΑΕΚ, 2:30:41 (2:30:39), Αθήνα 8/11
  8. Γρίβας Γεράσιμος, 1985, Ολυμπιακός ΣΦΠ, 2:32:39 (2:32:37), Αθήνα 8/11
  9. Ρήγας Κώστας, 1977, Adidas Running Team, 2:33:10 (2:33:10), Αθήνα 8/11
  10. Μαγγίνας Δήμος, 1982, ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης / Δέλτα, 2:34:02 (2:34:02), Αθήνα 8/11
  11. Τσίπης Άρης, 1991, inov8.gr Παραμυθιά, 2ω35:14 (2ω35:12), Άμστερνταμ 18/4
  12. Μακρυγιάννης Θανάσης, 1976, ΓΣ Βέλος Παλαιού Φαλήρου, 2:35:21 (2:35:16), Βαλένθια 15/11
  13. Καλιακούδης Δημήτρης, 1984, ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας, 2:35:37 (2:35:35), Αθήνα 8/11
  14. Καραΐσκος Παναγιώτης, 1988, Πανελλήνιος ΓΣ, 2:39:46 (2:39:45), Αθήνα 8/11
  15.  Γιαννέλης Δημήτρης, 1975, ΓΑΣ Ιλισσός, 2:39:48 (2:39:43), Φλωρεντία 29/11
  16. Χαμόδρακας Γιάννης, 1975, ΣΔΥ Μεσηνίας, 2:40:12, Κοπεγχάγη 24/5
  17. Παπαδάκης Σταμάτης, 1974, ΟΦΗ, 2:40:52 (2:40:50), Αθήνα 8/11
  18. Τσικούρας Νίκος, 1991, ΓΣ Γλυφάδας, 2:41:32 (2:41:31), Αθήνα 8/11
  19. Μπαρμπαγιάννης Θανάσης, 1987, Adidas Running Team, 2:41:37 *2:41:36(, Αθήνα 8&11
  20. Ζαχαράτος Γιάννης, 1979, Ολυμπιακός ΣΦΠ, 2:42:49 (2:42:49), Θεσσαλονίκη 5/4
  21. Κόκολας Κώστας, 1989, ΣΔΥ Πάτρας, 2:43:13 (2:43:13), Αθήνα 8/11
  22. Κακαρόντζας Αντώνης, 1968, ΑΕ Λάρισας, 2:44:04 (2:44:02), Αθήνα 8/11
  23. Σηφάκης Μανώλης, 1973, Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Κρήτης, 2:44:29 (2:44:25), Αθήνα 8/11
  24. Σκούταρης Νίκος, 1982, ΣΑΠΠΑ Ζωγράφου, 2:44:31 (2:44:30), Ρόδος 26/4
  25. Κατάκαλος Γιώργος, 1984, ΟΚΑ Καβάλας, 2:44:36 (2:44:36), Αθήνα 8/11
  26. Σίκαλος Γιώργος, 1965, Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Σερρών, 2:44:44 (2:44:43), Θεσσαλονίκη 5/4
  27. Τζαναβάρας Παύλος, 1969, Αθίκια Κορινθίας, 2:44:47 (2:44:45), Αϊντχόφεν 11/10
  28. Πασπάτης Αλέξης, 1987, Adidas Running Team, 2:45:05 *2:45:02(, Αθήνα 8/11
  29. Βουτσελάς Χρήστος, 1975, Marathon Club, 2:45:12 (2:45:05), Βαρκελώνη Ισπανία 15/3
  30. Γκίκας Βαγγέλης, 1966, Αργολίδα, 2:45:24 (2:45:24), Θεσσαλονίκη 5/4
  31. Τσιγερίδης Γιώργος, 1982, Adidas Running Team, 2:45:48 *02:45:45(, Αθήνα 8&11
  32. Νεοφώτιστος Νίκος, 1976, ΣΔΥ Κοζάνης, 2:45:49, Παρίσι 12/4
  33. Χριστάνας Αχιλλέας, 1974, ΣΔ Τρικάλων, 2:46:18 (2:46:10), Βαρκελώνη Ισπανία 15/3
  34. Αλιφέρης Παναγιώτης, 1975, Πανιώνιος ΓΣ, 2:46:30 (2:46:30), Βιέννη 12/4
  35. Βαλαβάνης Γιώργος, 1980, ΑΟ Βουλιαγμένης, 2:46:31, Κοπεγχάγη 24/5
  36. Ρόμπος Κώστας, 1980, Πετρούπολη, 2:46:52 (2:46:31), Άμστερνταμ 18/4
  37. Σκουλαρίκης Γρηγόρης, 1981, ΓΑΣ Ιλισσός Αθηνών, 2:47:00 (2:46:55), Αθήνα 8/11
  38. Δημητρέλος Μάριος, 1987, ΑΚΟ Λιβαδειάς, 2:47:12 (2:47:10), Θεσσαλονίκη 5/4
  39. Σιαμήτρας Κώστας, 1988, ΓΑΣ Ενιπέας Λιτοχώρου-Inov8, 2:47:14 (2:47:14), Θεσσαλονίκη 5/4
  40. Περτσινίδης Νίκος, -, -, 2:47:21. Μιλάνο 12/4
  41. Τύπου Βίκτωρ, 1969, Fifth Element, 2:47:39 (2:47:39), Θεσσαλονίκη 5/4
  42. Κουτσουμπίδης Δημήτρης, 1983, ΣΔΟ Εορδαίας, 2:47:42 (2:47:40), Σόφια 4/10
  43. Παπαναστασίου Κωνσταντίνος, 1975, ΓΣ Καρδίτσας, 2:47:55 (2:47:55), Ναύπλιο 15/3
  44. Σκλαβούνης Βαγγέλης, 1969, Marathon Club, 2:48:06 (2:48:03), Αθήνα 8/11
  45. Βλάχος Γεώργιος, 1974, -, 2:48:24 (2:48:24), Ναύπλιο 15/3
  46. Καλίκας Ιωάννης, 1978, Iron Team, 2:48:26 (2:48:25), Μεσσήνη 29/3
  47. Λουκάς Γιάννης, 1992, ΑΠΣ Απόλλων Δ.Α., 2:48:31 (2:48:26), Αθήνα 8/11
  48. Bayoumi Hatem, 1980, ΣΔΥ Πειραιά, 2:49:01 (2:48:48), Κωνσταντινούπολη 15/11
  49. Θεοδοσιάδης Βασίλης, 1979, ΣΑΠΚ Νεάπολης, 2:49:05 (2:49:00), Βαρσοβία 27/9
  50. Ντάουλας Δημήτρης, 1989, ΣΔ Τρικάλων, 2:49:06 (2:49:03), Φρανκφούρτη 25/10
  51. Βογιατζής Δημήτρης, 1978, ΟΚΑ Καβάλας, 2:49:10 (2:49:09), Αθήνα 8/11
  52. Μουρατίδης Φώτης, 1983, Λύκοι Κεχαγιόγλου, 2:49:14 (2:49:12), Θεσσαλονίκη 5/4
  53. Πρεβεντάς Χαράλαμπος, 1976, ΣΔ Τρικάλων, 2:49:25 (2:49:18), Βαρκελώνη Ισπανία 15/3
  54. Διονυσόπουλος Διονύσης, 1978, -, 2:49:34 (2:49:25), Στοκχόλμη 30/5
  55. Γιακίμης Ηλίας, 1975, ΣΔ Τρικάλων, 2:49:36 (2:49:31), Κολωνία 4/10
  56. Αντωνόπουλος Κώστας, 1989, Marathon Club, 2:49:57 (2:49:52), Αθήνα 8/11
  57. Τσερώνης Τάσος, 1979, ΑΠΟΕΛ Δρομείς, 2:50:11 (2:50:06), Αθήνα 8/11
  58. Αλεξανδρόπουλος Ιωάννης, 1981, Θέρσιππος Περιστερίου, 2:50:15 (2:50:15), Θεσσαλονίκη 5/4
  59. Γεραγόρης Νίκος, 1973, ΣΔ Τρικάλων, 2:50:23 (2:50:21), Κολωνία 4/10
  60. Κολοβός Λάμπρος, 1972, Marathon Club, 2:50:26 (2:50:24), Αννόβερο 19/4
  61. Γέρου Γιάννης, 1985, Kερατσίνι, 2:50:28 (2:50:06), Αϊντχόφεν 11/10
  62. Ρούσσος Θεόδωρος, 1979, Καματερό, 2:50:29 (2:50:28), Ενσχέντε Ολλανδία 19/4
  63. Γκέκας Νίκος, 1982, -, 2:50:30, Λονδίνο 26/4
  64. Μπαρτζώκας Αναστάσιος, 1977, ΓΑΣ Μελίκη, 2:50:34 (2:50:33), Αθήνα 8/11
  65. Παπασταύρου Θεόδωρος, 1963, ΣΔ Ιωαννίνων, 2:50:41 (2:50:23), Ρόττερνταμ 12/4
  66. Δαγδηλέλης Αθανάσιος, 1965, ING Running Team, 2:50:49 (2:50:48), Θεσσαλονίκη 5/4
  67. Αθανασόπουλος Λεωνίδας, 1971, Hex Chronolog - Ultraspire, 2:51:06 (2:51:02), Ναύπλιο 15/3
  68. Μαραγκός Γιάννης, 1972, Σιταποθηκάριοι Δρομείς Κερατσίνι, 2:51:10 (2:51:03), Αϊντχόφεν 11/10
  69. Ανέστης Λουκάς, 1962, Λιβαδειά, 2:51:10 (2:51:06), Φλωρεντία 29/11
  70. Μαντζούρης Ηρακλής, 1977, Kasimis Training, 2:51:44 (2:51:42), Θεσσαλονίκη 5/4
  71. Περιβολάρης Παναγιώτης, 1977, ΣΔΥ Πάτρας, 2:51:55 (2:51:42), Αθήνα 8/11
  72. Θεοδωρίδης Κώστας, 1981, ΑΟ Μεγάρων, 2:52:16 (2:52:13), Αθήνα 8/11
  73. Κυδωνιάτης Πολύκαρπος, 1965, ΣΔΥ Πάτρας, 2:52:24 (2:52:20), Φλωρεντία 29/11
  74. Χασιώτης Χρήστος, 1990, ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος, 2:52:35 (2:52:33), Αθήνα 8/11
  75. Βασιλειάδης Στυλιανός, 1978, ΓΣ Ηλιούπολης, 2:52:36 (2:52:32), Αθήνα 8/11
  76. Πέτρου Μάριος-Βασίλης, 1988, ΓΣ Αμαρουσίου, 2:52:40 (2:52:31), Άμστερνταμ 18/4
  77. Τζώρτζης Χρήστος, 1976, Πρωτέας Ηγουμενίτσας, 2:52:55 (2:52:41), Κωνσταντινούπολη 15/11
  78. Ρέτσας Κώστας, 1980, Adidas Running Team, 2:53:06 (2:53:04), Αθήνα 8/11
  79. Παγουνόπουλος Στέλιος, 1970, ΦΣ Άργους Ορεστικού, 2:53:20 (2:53:18), Αθήνα 8/11
  80. Κουλουριώτης Γρηγόρης, 1982, AllTerrainRunner, 2:53:28 (2:53:25), Αθήνα 8/11
  81. Τσολάκης Θάνος, Μ40, -, 2:53:29 (2:53:09), Μάντσεστερ 19/4
  82. Μαυρογιάννης Παύλος, 1966, -, 2:53:33 (2:53:33), Θεσσαλονίκη 5/4
  83. Σαρίδης Παύλος, 1980, ΟΚΑ Καβάλας, 2:53:36 (2:53:32), Αθήνα 8/11
  84. Τσερεντζούλιας Μάριος, 1990, ΑΣ Αθηνόδωρος ο Αιγεύς, 2:53:47 (2:53:47), Αθήνα 8/11
  85. Μέξας Γιώργος, 1970, Adidas Running Team, 2:53:50 (2:53:47), Αθήνα 8/11
  86. Κωνσταντέλος Σωτήρης, 1973, Satrapis Team, 2:53:55, Ζυρίχη 19/4
  87. Παττές-Τουμάνης Γιώργος, 1986, Marathon Club, 2:54:10 (2:53:23), Φρανκφούρτη 25/10
  88. Λιόντος Φώτης, 1980, Derelkas Endurance, 2:54:16 *2:54:13(, Αθήνα 8&11
  89. Γούτης Γιώργος, 1989, -, 2:54:26 (2:54:22), Θεσσαλονίκη 5/4
  90. Γεωργαλάς Διαμαντής, 1984, -, 2:54:29 (2:54:26), Αθήνα 8/11
  91. Πολυμένης Γιάννης, 1987, ΑΣ Αίας Κιλκίς, 2:54:30 (2:54:28), Ρόδος 26/4
  92. Τζεφαλής Δημήτρης, 1974, ΣΚΑ Δράμας, 2:54:32 (2:54:29), Αθήνα 8/11
  93. Δριτσάκος Δημήτρης, 1976, 2:54:47 (2:54:19), Βερολίνο 27/9
  94. Μάστορας Γιάννης, 1988, ΟΑ Κούρος Αίγινας, 2:54:55 (2:54:52), Αθήνα 8/11
  95. Δημητριάδης Νίκος, 1970, My athlete, 2:55:01 (2:54:07), Βιέννη 12/4
  96. Κωνσταντινίδης Κοσμάς, 1969, Wind Running Team, 2:55:09 (2:55:09), Θεσσαλονίκη 5/4
  97. Τανούς Αμπντάλα, 1975, Εθνικός Αθηνών, 2:55:11 (2:55:10), Μεσσήνη 29/3
  98. Νομικός Νίκος, 1977, ΑΠΣ Τελμησσός Νέας Μάκρης, 2:55:18 (2:55:17), Αθήνα 8/11
  99. Κουκουτέγος Αντώνης, 1968, ΣΔ Βέροιας, 2:55:23 (2:55:06), Βαλένθια 15/11
  100. Ρώμας Σταμάτης, 1974, Compressport Greece, 2:55:25 (2:55:25), Ναύπλιο 15/3
  101. Πανταζής Κώστας, 1990, ΑΟΑ Καστοριάς, 2:55:27 (2:55:22), Αθήνα 8/11
  102. Μυλωνάς Δημήτρης, -, -, 2:55:31 (2ω55:28), Βικτώρια Βανκούβερ Καναδάς 11/4
  103. Κατσαρός Βάιος, 1972, ΓΑΣ Ιλισσός, 2:56:08 (2:55:58), Κωνσταντινούπολη 15/11
  104. Γεωργίου Αλέξανδρος, 1981, Adidas Running Team, 2:56:10 *2:56:03(, Αθήνα 8&11
  105. Γαλανός Κώστας, 1971, ΑΚΟ Λιβαδειάς, 2:56:11 (2:56:06), Αθήνα 8/11
  106. Ντάσκας Γιώργος, 1979, ΣΔ Τρικάλων, 2:56:33 (2:56:29), Φρανκφούρτη 25/10
  107. Μάλιαρης Γιώργος, 1976, ΣΔΥ Πάτρας, 2:56:44 (2:56:30), Αθήνα 8/11
  108. Βασιλείου Αλέξης, 1974, ΣΑΦΑΝΣ, 2:56:57 (2:56:55), Θεσσαλονίκη 5/4
  109. Σασάκαρος Κώστας, 1976, ΑΣ Βεργίνα Θεσσαλονίκης, 2:57:01 (2:57:01), Θεσσαλονίκη 5/4
  110. Κουρτέλης Κώστας, 1976, Satrapis Team, 2:57:03 (2:56:57), Μιλανο 12/4
  111. Καρακώστας Κώστας, 1973, Marathon Club, 2:57:08 (2:57:04), Αθήνα 8/11
  112. Δουζίνας Νίκος, 1970, ΣΑΦΑΝΣ, 2:57:13 (2:57:11), Αθήνα 8/11
  113. Μάρτος Άγγελος, 1981, ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας, 2:57:15 (2:57:13), Αθήνα 8/11
  114. Καραβασίλης Βλάσης, 1973, Τελμησός Νέας Μάκρης, 2:57:17, Λεμεσός 29/3
  115. Benmayor David, 1982, Solemates, 2:57:20 (2:57:18), Αθήνα 8/11
  116. Παπασημακόπουλος Θανάσης, 1979, ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας, 2:57:25 (2:57:15), Φρανκφούρτη 25/10
  117. Φυγετάκης Στέφανος, 1970, Αθήνα, 2:57:44 (2:56:36), Φρανκφούρτη 25/10
  118. Μπουζούκας Οδυσσέας, 1980, ΣΔΥ Αθήνας, 2:57:49 (2:57:42), Αθήνα 8/11
  119. Φορμόζης Δημήτρης, 1978, ΑΓΣ Ανατολή Νέας Ιωνίας, 2:57:55 (2:57:48), Αθήνα 8/11
  120. Τούλας Χρήστος, 1971, ΓΣ Αμαρουσίου, 2:57:56 (2:57:36), Άμστερνταμ 18/4
  121. Μιχόπουλος Μάριος, 1972, ΣΔΥ Πειραιά, 2:58:07 (2:57:59), Θεσσαλονίκη 5/4
  122. Σαμέρας Χρήστος, 1963, ΑΠΣ Απόλλων Δυτικής Αττικής, 2:58:15 (2:58:11), Ναύπλιο 15/3
  123. Γκλάβας Θεόδωρος, 1961, ΑΠΣ Απόλλων Δ.Α., 2:58:15 (2:58:13), Θεσσαλονίκη 5/4
  124. Πλαβούκος Ισίδωρος, 1989, Corpus Evolution Team, 2:58:38 (2:58:34), Ναύπλιο 15/3
  125. Κακαράντζας Κώστας, 1989, ΣΔ Τρικάλων, 2:58:40 (2:58:39), Αθήνα 8/11
  126. Πέππας Γιάννης, 1971, ΑΟ Πρέβεζας, 2:58:51 (2:58:49), Αθήνα 8/11
  127. Κανελλόπουλος Μηνάς, 1980, ΣΑΦΑΝΣ, 2:58:52 (2:58:37), Αθήνα 8/11
  128. Κορομπέλης Κώστας, 1971, ΓΑΣ Ιλισσός, 2:58:55 (2:58:53), Θεσσαλονίκη 5/4
  129. Παπαγεωργίου Γεώργιος, 1978, Σ.Δ.Κορυδαλού-Νικαίας-Κερατσινίου, 2:58:55 (2:58:54), Μεσσήνη 29/3
  130. Βασιλείου Γιάννης, 1993, ΑΣ Αθηνόδωρος, 2:59:03 (2:59:01), Αθήνα 8/11
  131. Κωνσταντάρας Γιώργος, 1987, ΓΣ Γλυφάδας, 2:59:04 (2:58:37), Θεσσαλονίκη 5/4
  132. Κουτζιακουτζίδης Κώστας, 1978, -, 2:59:07 (2:58:55), Αθήνα 8/11
  133. Αυγέρης Διονύσης, 1976, ING Running Team, 2:59:07 (2:59:05), Θεσσαλονίκη 5/4
  134. Αρτοποιός Γιάννης, 1973, -, 2:59:12 (2:59:06), Θεσσαλονίκη 5/4
  135. Περλέγκας Παναγιώτης, 1975, ΑΠΣ Απόλλων Δ.Α, 2:59:13 (2:58:16), Άμστερνταμ 18/4
  136. Ροκοπάνος Ανδρέας, 1979, -, 2:59:14 (2:59:10), Βαρσοβία 26/4
  137. Καλογερόπουλος Θανάσης 1979, -, 2:59:26 (2:59:25), Μεσσήνη 29/3
  138. Γιαννισάκης Ιωάννης, 1977, Πέλοπας Πατρών, 2:59:27 (2:59:26), Μεσσήνη 29/3
  139. Γιαννούλας Αχιλλέας, 1981, ΣΔΥ Βόλου, 2:59:30 (2:58:16), Θεσσαλονίκη 5/4
  140. Σαντοριναίος Λάζαρος, 1971, ΣΔΥ Πειραιά, 2:59:33 (2:59:31), Αθήνα 8/11
  141. Νατσιας Ηλίας, 1966, ΣΔ Ιωαννίνων, 2:59:35 (2:59:34), Ντύσελντορφ 26/4
  142. Τασιόπουλος Πέτρος, 1969, Marathon Club, 2:59:39 (2:58:51), Φρανκφούρτη 25/10
  143. Καλαθάς Λεωνίδας, 1973, Adidas Running Team, 2ω59:39 (2ω59:00), Μόναχο 11/10
  144. Κάτσιος Νέστορας, 1980, ΑΓΣ Ανατολή Νέας Ιωνίας, 2:59:43 (2:59:38), Αθήνα 8/11
  145. Δημόπουλος Θωμάς, 1980, Βόλος Amvrazis Running Team, 2:59:55 (2:59:37), Ρόττερνταμ 12/4
  146. Σακελαρίου Αλέξανδρος, 1981, ΣΑΦΑΝΣ, 2:59:56 (2:59:40), Αθήνα 8/11


ΕΠΙΣΗΣ ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΕ ΚΑΘΑΡΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 3 ΩΡΩΝ:

Νίκου Βασίλης, 1983, ΑΟ Πρέβεζας, 3:00:01 (2:59:58), Αθήνα 8/11

Βούλκος Χαράλαμπος, 1990, -, 3:00:02 (2:59:44), Αθήνα 8/11
Παπαγιάννης Γιάννης, 1970, High 5- Pulse 100, 3:01:07 (2:59:12), Θεσσαλονίκη 5/4

 


ΓΥΝΑΙΚΕΣ (όλες οι επιδόσεις κάτω από τις 4 ώρες)
Αθλήτρια – Έτος γέννησης - Σύλλογος - Επίδοση – Τόπος – Ημερομηνία

  1. Ρεμπούλη Ουρανία, 1989, ΓΣ Νέων Λέρου, 2:39:53 (2:39:52), Βερολίνο 27/9
  2. Ρήγα Σοφία, 1988, ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος, 2:39:53 (2:39:53), Βερολίνο 27/9
  3. Δημάκη Ντενίζ, 1977, ΓΑΣ Ιλισσός, 2:47:54, Φλωρεντία 29/11
  4. Γαζέα Μάγδα, 1977, ΑΓΕ Ζακύνθου, 2:55:35 (2:55:33), Αθήνα 8/11
  5. Καρίμαλη Μάγδα, 1973, -, 2:56:47, Βικτώρια Αυστραλίας 17/5 (πιστοποιημένο πέρασμα Μαραθωνίου όπως προβλέπεται στα πρώτα 42.195μ, σε αγώνα 44χλμ)
  6. Στεφανοπούλου Κωνσταντίνα, 1967, Παναχαϊκή ΓΕ, 2:59:08 (2:59:05), Αθήνα 8/11
  7. Priviletzio Gloria-Tziova, 1988, ΓΣ Γλυφάδας, 3:02:01 (3:01:56), Αθήνα 8/11
  8. Λούβη Γεωργία, 1992, ΑΟ Πέλοπας Πατρών, 3:04:32 (3:04:31), Αθήνα 8/11
  9. Λούβη Θεώνη, 1987, ΑΟ Πέλοπας Πατρών, 3:05:20 (3:05:20), Αθήνα 8/11
  10. Πουλίδου Φιλίππα, 1969, ΓΑΣ Ιλισσός, 3:10:39, Κοπεγχάγη 24/5
  11. Δεμέστιχα Χριστίνα, 1972, Εθνικός ΓΣ, 3:13:32 (3:13:27), Αθήνα 8/11
  12. Cecoska Katarzyna Anna, 1970, ΣΔΥ Θεσσαλονίκης, 3:14:42 (3:14:40), Αθήνα 8/11
  13. Καραγεωργάκη Βασιλική, 1973, ΣΑΠΚ Νεάπολης, 3:15:28 (3:15:28), Βερολίνο 27/9
  14. Γκρέμου Αγγελική, 1975, Πυροσβεστικό Σώμα, 3:17:09 (3:16:50), Αθήνα 8/11
  15. Σαπίου Βηθλεέμ, 1981, ΑΣ Αθηνόδωρος, 3:19:06 (3:19:03), Αθήνα 8/11
  16. Αχλάτη Μαρίνα, 1974, ΓΣ Λιβυκός Ιεράπετρας, 3:19:25 (3:19:22), Αθήνα 8/11
  17. Μαυριδοπούλου Ελένη, 1990, ΓΣ Καλλιθέας, 3:23:30 (3:23:26), Αθήνα 8/11
  18. Ψάλτη Μαρία, 1978, ΦΑΠΕΡΛΕ, 3:23:47 (3:23:35), Αθήνα 8/11
  19. Συμεωνίδου Ελπίδα, 1985, - (Καβάλα), 3:24:54 (3:24:48), Θεσσαλονίκη 5/4
  20. Φωτοπούλου Κατερίνα, 1977, ΑΓΕ Ζακύνθου, 3:25:06 (3:25:06), Αθήνα 8/11
  21. Μακρίδη Ελίνα, 1972, Satrapis Team, 3:25:11, Ζυρίχη 19/4
  22. Μαρκάκου Στέλλα, 1977, Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Κρήτης, 3:25:49 (3:25:47), Μεσσήνη 29/3
  23. Μενδρινού Ελισσάβετ, 1993, Πανελλήνιος ΓΣ, 3:26:29 (3:26:24), Αθήνα 8/11
  24. Γεράρδη Νικολέτα, 1981, Κομοτηνή, 3:27:07, Εδιμβούργο 31/5
  25. Παντερή Βασιλεία, 1972, EJDA, 3:28:45 (3:27:37), Φρανκφούρτη 25/10
  26. Ζέρβη Αγγελική, 1968, ΑΟ Πέλοπας Πατρών, 3:29:00 (3:28:58), Αθήνα 8/11
  27. Negele Gambi, 1964, Path Runners, 3:29:19 (3:27:25)
  28. Τσιλιμίδου Μαρία, 1978, ΓΣ Ηλιούπολης, 3:29:26 (3:29:23), Αθήνα 8/11
  29. Καλλία Ελένη, 1978, ING Running Team, 3:29:54 (3:29:32), Θεσσαλονίκη 5/4
  30. Σκουλαρίκη Χαρά, 1988, ΓΑΣ Ιλισσός- RunningNews.gr, 3:29:55 (3:29:50), Ναύπλιο 15/3
  31. Αντωνοπούλου Χρύσα, 1987, ΣΔΥ Αθήνας, 3:30:13 (3:29:47), Αθήνα 8/11
  32. Πουλοπούλου Γεωργία, 1981, ΣΔΥ Μεσσηνίας, 3:30:44 (3:30:43), Μεσσήνη 29/3
  33. Ματθαίου Αμαλία, 1968, Παιδικά Χωριά SOS, 3:30:58 (3:30:20), Θεσσαλονίκη 5/4
  34. Δρακοπούλου Πηνελόπη, 1979, ΓΑΣ Χολαργού, 3:31:45 (3:31:40), Αθήνα 8/11
  35. Σταύρου Βάσω, 1982, Πνοή, 3:32:58 (3:32:37), Αθήνα 8/11
  36. Μπάκα Σταυρούλα, 1974, ΣΔΥ Μεσσηνίας, 3:33:53 (3:33:52), Μεσσήνη 29/3
  37. Γαργεράκη Ευγενία, 1989, ΣΔΥ Ηρακλείου, 3:34:58 (3:34:55), Αθήνα 8/11
  38. Παιδούση Βερονίκη, 1984, Χανιά, 3:35:06 (3:33:10), Βαρσοβία 26/4
  39. Βογιατζή Δήμητρα, 1968, ΟΦΗ, 3:35:19 (3:35:15) Ναύπλιο 15/3
  40. Γυφτοπούλου Ελένη, 1991, ΣΔΥ Ηρακλείου, 3:36:07 (3:36:05), Αθήνα 8/11
  41. Κουλιού Κρίστα, 1969, -, 3:36:10 (3:34:29), Φλωρεντία 29/11
  42. Πριμικύρη Στέλλα, 1985, Μήλος runners, 3:36:20 (3:34:34), Βαρσοβία 27/9
  43. Σακελλάρη Παγώνα-Δανάη, 1977, Holmes Place, 3:36:57 (3:36:29), Αθήνα 8/11
  44. Τερζή Άντζελα, 1974, Smart Run - Inov 8, 3:37:38 (3:37:33), Ναύπλιο 15/3
  45. Ντεβετζή Αναστασία, 1981, Φλόγα, 3:38:05 (3:37:44), Αθήνα 8/11
  46. Κεραμιδά Αγγελική, 1976, Τελμησός Νέας Μάκρης, 3:38:17 (3:38:10), Θεσσαλονίκη 5/4
  47. Σανούδου Ζήνια, 1969, ΑΠΣ Μιλτιάδης Μαραθώνα, 3:38:20 (3:37:55), Ντύσελντορφ 26/4
  48. Χριστοπούλου Μαγδαληνή, 1980, ΑΟ Πάρου, 3:38:25 (3:38:21), Αθήνα 8/11
  49. Καρπούζα Βίκυ, 1964, Smart Run - Inov 8, 3:38:43 (3:38:39), Ναύπλιο 15/3
  50. Ορφανουδάκη Ελένη, 1976, Ορίζοντας-ΣΔΥ Χανίων, 3:39:03 (3:38:59), Ναύπλιο 15/3
  51. Κώδωνα Αθηνά, 1971, Αθήνα, 3:39:25 (3:38:26), Φρανκφούρτη 25/10
  52. Τζόη Βασιλική, 1987, Στρατός Ξηράς, 3:39:26 (3:39:22), Αθήνα 8/11
  53. Stanczuk Agata, 1973, ΣΔΥ Μεσσηνίας, 3:40:54 (3:40:56), Μεσσήνη 29/3
  54. Παππά Περσεφόνη, 1973, Ελληνική Αιματολογική Εταιρεία, 3:40:59 (3:40:52), Αθήνα 8/11
  55. Σαράντη Ανθίππη, 1983, Chiosrunning, 3:41:06 (3:41:05), Θεσσαλονίκη 5/4
  56. Παπαγεωργίου Κατερίνα, 1967, ΣΔΥ Θεσσαλονίκης, 3:41:25 (3:41:12), Θεσσαλονίκη 5/4
  57. Δεληγεώργη Έλενα, 1978, ΑΠΣ Απόλλων Δ.Α., 3:41:37 (3:41:20), Αθήνα 8/11
  58. Μελετοπούλου Βίκυ, 1968, AllTerainRunners, 3:42:10 (3:42:06), Αθήνα 8/11
  59. Μπιτζελέρη Παναγιώτα, 1982, ΕΕΙ Κολλέγιο, 3:42:18 (3:42:16), Αθήνα 8/11
  60. Χύτα Νικολέτα, 1970, ΣΔ Ιωαννίνων, 3:42:35 (3:42:31), Αθήνα 8/11
  61. Twis Sabrina, 1972, ΟΤΕ-Cosmote, 3:43:06 (3:42:16), Αθήνα 8/11
  62. Κορόζη Αντωνία, 1990, ΓΣ Νεάπολης Χαλκίδας, 3:43:07 (3:43:02), Αθήνα 8/11
  63. Τσούτσια Ουρανία, 1963, ΣΔΥ Αθήνας, 3:43:17 (3:42:42), Αθήνα 8/11
  64. Λαλιώτη Γεωργία, 1982, - 3:43:21, Λεμεσός 29/3
  65. Ταβουλάρη Χρυσούλα-Δήμητρα, 1963, ΣΑΦΑΝΣ, 3:43:23 (3:43:22), Θεσσαλονίκη 5/4
  66. Τζήμα Ελένη, 1969, Marathon Club, 3:43:47 (3:43:25), Αθήνα 8&11
  67. Συντιλά Στελλίνα-Αγγελίνα, 1985, -, 3:44:00 (3:43:44), Θεσσαλονίκη 5/4
  68. Χαραλαμποπούλου Μαρία, 1972, Αρκάδων Δρομέων, 3:44:20 (3:44:10), Αθήνα 8/11
  69. Στεφανή Αγγελική, 1976, Afordakos Team, 3:44:24 (3:44:00), Αθήνα 8/11
  70. Κασιόνη Ευαγγελία, 1981, ΟΑ Κούρος Αίγινας, 3:44:49 (3:44:43), Αθήνα 8/11
  71. Καλαματιανού Ιωάννα, 1976, Ελληνογερμανική Αγωγή, 3:44:54 (3:44:24), Αθήνα 8/11
  72. Ποταμίτου Αθανασία-Μαρίνα, 1990, ING Running Team, 3:45:07 (3:44:58), Θεσσαλονίκη 5/4
  73. Λέφα Αλίνα, 1982, -, 3:45:11 (3:44:59), Θεσσαλονίκη 5/4
  74. Κούτση Ρεβέκα, 1972, Vestas Running Team, 3:45:24 (3:45:21), Αθήνα 8/11
  75. Κλησάρη Μάτα, 1970, Μαραθωνοδρόμοι Δρομείς Αργολίδας, 3:45:35 (3:45:30), Αθήνα 8/11
  76. Δασκαλάκη Αθηνά, 1981, ΑΠΣ Απόλλων Δ.Α., 3:45:36 (3:45:34), Αθήνα 8/11
  77. Γκούμα Μάγδα, 1976, The Flying Geese Running Team, 3:45:40, Νις 8/11 26/4
  78. Μαράκη Ευφροσύνη, 1978, Όμιλος Ερετών, 3:45:41 (3:45:37), Αθήνα 8/11
  79. Κουρλέση Λίνα, 1974, ΣΔΥ Πάτρας, 3:45:51 (3:45:14), Αθήνα 8/11
  80. Σαρτζετάκη Αναστασία, 1971, ΑΠΣ Απόλλων Δ.Α., 3:46:06 (3:45:20), Αθήνα 8/11
  81. Ταρρού Κυριακή, 1976, ΟΤΕ, 3:46:20 (3:46:05), Αθήνα 8/11
  82. Εξερτζόγλου Ελένη, 1974, ΣΔΥ Μεσσηνίας, 3:46:26 (3:46:21), Αθήνα 8/11
  83. Σχοινά Κλεονίκη, 1971, Αίολος Μακεδονίας, 3:46:37 (3:46:33), Αθήνα 8/11
  84. Κατσαρού Μαργαρίτα, 1975, ΑΠΣ Απόλλων Δ.Α., 3:46:54 (3:46:46), Αθήνα 8/11
  85. Καραμπίνα Κωνσταντώ, 1969, ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας, 3:46:54 (3:46:52), Αθήνα 8/11
  86. Ρόδη Εύη, 1975, ΑΠΣ Απόλλων Δ.Α., 3:46:57 (3:46:48), Αθήνα 8/11
  87. Μανώλη Βασιλική, 1983, -, 3:46:59 (3:46:53), Θεσσαλονίκη 5/4
  88. Συκοπέτη Βασιλική, 1976, ΓΣ Λαγκαδά, 3:47:08 (3:47:05), Αθήνα 8/11
  89. Αποστολοπούλου Ευαγγελία, 1975, Τραχίνα, 3:47:12 (3:46:49), Αθήνα 8/11
  90. Καρίμαλη Σμαράγδα, 1973, ΓΑΣ Ιλισσός, 3:47:31 (3:47:28), Θεσσαλονίκη 5/4
  91. Σαραντοπούλου Παυλίνα, 1986, Myathlete, 3:47:33 (3:47:27), Αθήνα 8/11
  92. Χαρούπα Ζωή, 1976, -, 3:47:37, Λιουμπλιάνα 25/10
  93. Κανάκη Μαρία, 1975, Chaidari is running, 3:47:47 (3:47:25), Θεσσαλονίκη 5/4
  94. Κρυμνιώτη Βάνα, 1977, -, 3:48:07 (3:47:57), Αθήνα 8/11
  95. Σοϊλεμεζόγλου Κατερίνα, 1973, -, 3:48:25 (3:46:30), Θεσσαλονίκη 5/4
  96. Μήτση Αγγελική, 1985, -, 3:48:31 (3:48:29), Αθήνα 8/11
  97. Δημπάρη Βένη, 1976, ING Running Team, 3:49:13 (3:48:42), Θεσσαλονίκη 5/4
  98. Χατζηλιάδη Ελένη, 1987, ΣΜΝ Λάρισας, 3:49:39 (3:49:32), Αθήνα 8/11
  99. Παπανικολοπούλου Διαμαντία, 1981, ΑΣ Λευκάδας Φίλανδρος, 3:49:49, Λεμεσός 29/3
  100. Ξηφαρα Δέσποινα, 1977, ΑΠΣ Απόλλων Δ.Α, 3:49:52 (3:49:21), Θεσσαλονίκη 5/4
  101. Θεοδώρου Αντιγόνη, 1975, Ναύπλιο, 3:50:02 (3:49:59), Αθήνα 8/11
  102. Αναγνωστιάδη Μαρία, 1972, ΣΑΦΑΝΣ, 3:50:05 (3:49:45), Αθήνα 8/11
  103. Στεφανογλου Τάνια, 1968, ΣΔΟ Εορδαίας, 3:50:08 (3:49:57), Αθήνα 8/11
  104. Γκυλάπη Στεφανία, 1974, -, 3:50:13 (3:45:22), Αθήνα 8/11
  105. Τσελεπίδη Ανδρονίκη, 1987, Πολεμικό Ναυτικό, 3:50:21 (3:50:07), Αθήνα 8/11
  106. Τσακιράκη Κωνσταντίνα, 1990, ΣΔΥ Ηρακλείου, 3:50:29 (3:50:25), Αθήνα 8/11
  107. Παυλοπούλου Ιωάννα, 1978, Marathon Club, 3:50:33 (3:50:02), Θεσσαλονίκη 5/4
  108. Αναστασιάδη Θεοδώρα, 1973, ΣΜΑΧ Φειδιππίδης, 3:50:39 (3:50:27), Ναύπλιο 15/3
  109. Ζωναρά Άννα, 1971, Agrinio Running Team, 3:50:47 (3:50:31), Αθήνα 8/11
  110. Βασδάρη Σουζάνα, 1972, ΣΔΥ Κοζάνης, 3:51:31 (3:51:29), Αθήνα 8/11
  111. Σκλαβούνου Ελένη, 1986, -, 3:51:42 (3:51:12), Αθήνα 8/11
  112. Μιχοπούλου Μιλένα, 1987, ΕΕΙ Κολλέγιο, 3:52:31 (3:51:40), Αθήνα 8/11
  113. Μπουκουβάλα Ελευθερία, 1972, ΣΜΑΧ Φειδιππίδης, 3:52:42 (3:52:35), Αθήνα 8/11
  114. Puric Tea, 1981, Εθνικός ΓΣ, 3:52:45 (3:51:56), Αθήνα 8/11
  115. Κατσαρέλη Φωτεινή, 1976, ΣΔΥ Πάτρας, 3:52:47 (3:52:39), Αθήνα 8/11
  116. Παπαδοπούλου Ελευθερία, 1970, -, 3:52:53 (3:51:48), Θεσσαλονίκη 5/4
  117. Καμαρινού Μαρία-Λουίζα, 1975, ΓΣ Χαλανδρίου, 3:53:35 (3:53:31), Αθήνα 8/11
  118. Μπιλλίμη Βιολέτα, 1968, ΣΕΟ Φλώρινας Αθλοκίνηση, 3:53:38 (3:52:46), Φρανκφούρτη 25/10
  119. Φίνου Μελίνα, 1985, Marathon Club, 3:54:13 *3:54:11(, Αθήνα 8&11
  120. Κούμπουλα Αναστασία, 1976, ΣΔΥ Μεσσηνίας, 3:54:22, Κοπεγχάγη 24/5
  121. Τσαγαλη Αναστασία, 1971, Astrazeneca, 3:54:30 (3:53:43), Αθήνα 8/11
  122. Λουκοπούλου Μαρία, 1976, -, 3:54:39 (3:54:21), Αθήνα 8/11
  123. Βαρώνη Μελίνα, 1984, -, 3:54:40 (3:54:30), Αθήνα 8/11
  124. Σεβαστιάδου Καλλιόπη, 1971, ING Running Team, 3:54:41 (3:54:33), Θεσσαλονίκη 5/4
  125. Γκερλή Κατερίνα, 1983, ΣΜΝ Λάρισας, 3:54:45 (3:54:36), Αθήνα 8/11
  126. Ευθυμίου Σελίνα, 1990, -, 3:54:51 (3:54:21), Αθήνα 8/11
  127. Κεφαλίδη Ειρήνη, 1985, -, 3:54:52 (3:54:30), Αθήνα 8/11
  128. Γκίνη Χρύσα, 1967, ING Running Team, 3:54:56 (3:54:49), Θεσσαλονίκη 5/4
  129. Γιαμα Στυλιανή, 1984, ΓΑΣ Ιλισσός Αθηνών, 3:54:58 (3:54:53), Αθήνα 8/11
  130. Περάκη Ναταλία, 1979, Myathlete, 3:55:03 (3:54:57), Αθήνα 8/11
  131. Βαρδάκη Αλεξάνδρα, -, -, 3:55:03, Τορίνο 4/10
  132. Μαρίνου Δέσποινα, 1971, Pwc Running Team, 3:55:08 *3:54:43(, Αθήνα 8&11
  133. Καπέλιου Σωτηρία, 1974, ΣΔΥΜ Θήβας, 3:55:25 (3:54:41), Αθήνα 8/11
  134. Αργυριάδου Αργυρώ, 1982, ΣΔΥ Θεσσαλονίκης, 3:55:25 (3:54:48), Αθήνα 8/11
  135. Πολύζου Μαρία, 1968, -, 3:55:26 (3:55:26), Ντύσελντορφ 26/4
  136. Καβακοπούλου Ειρήνη, 1978, Στρατός Ξηράς, 3:55:31 (3:55:31), Αθήνα 8/11
  137. Bandea Ana, 1985, -, 3:55:33 (3:55:19), Αθήνα 8/11
  138. Φιλιππακοπούλου Μαρία, 1978, Marathon Team Greece by Maria Polyzou, 3:55:39 (3:55:33), Αθήνα 8/11
  139. Ψαρομυαλου Ελένη, 1972, ΑΚΟΛ, 3:55:46 (3:55:43), Αθήνα 8/11
  140. Ζαμπέλη Φραντζέσκα, 1982, -, 3:56:09 (3:56:01), Αθήνα 8/11
  141. Μπουντακίδου Αρτέμιδα, 1974, ΣΔΥ Αθήνας, 3:56:47 (3:56:37), Αθήνα 8/11
  142. Φιλοπούλου Ίρις, 1993, ΣΔΥ Αθήνας, 3:56:49 (3:56:13), Αθήνα 8/11
  143. Κανελλίδου Ζήνια, 1972, -, 3:56:49 (3:56:45), Ναύπλιο 15/3
  144. Ηλία Σίσσυ, 1980, -, 3:56:59 (3:56:39), Αθήνα 8/11
  145. Αντζούλη Μαρία, 1971, Adidas Running Team, 3:57:26 *3:57:08(, Αθήνα 8&11
  146. Ορφανού Μαρία-Χριστίνα, 1983, -, 3:57:34, Παρίσι 12/4
  147. Τσαπέκου Κλεονίκη, 1980, -, 3:57:59 (3:57:01), Αθήνα 8/11
  148. Ναλπαντίδου Φωτεινή, 1977, Γυμναστήριο Αθλοκίνηση Φλώρινας, 3:57:59 (3:57:10), Θεσσαλονίκη 5/4
  149. Παπαδημητρίου Μαρία, 1968, Holmes Place, 3:58:00 (3:57:08), Αθήνα 8/11
  150. Μανιταρα Άννα, 1990, -, 3:58:00 (3:57:57), Αθήνα 8/11
  151. Σιόζου Γεωργία, 1978, ΣΔ Ιωαννίνων, 3:58:11 (3:58:09), Αθήνα 8/11
  152. Σταματελοπούλου Ευγενία, 1970, ΑΠΣ Τελμησσός, 3:58:21 (3:58:05), Αθήνα 8/11
  153. Βλαχαντώνη Κατερίνα, 1972, Orama, 3:58:27 (3:57:36), Θεσσαλονίκη 5/4
  154. Μπαϊρακτάρη Δήμητρα, -, -, 3:58:06 (3:57:08), Φιλαδέλφεια ΗΠΑ 22/11
  155. Μπρέτσα Μαρία, 1975, ΣΔΥ Κοζάνης, 3:58:55 (3:58:51), Αθήνα 8/11
  156. Βασιλακοπούλου Εύα, 1981, ΑΠΣ Τελμησσός, 3:59:20 (3:59:04), Αθήνα 8/11
  157. Κουράση Άννα, 1967, ΑΠΣ Απόλλων Δ.Α., 3:59:22 (3:59:15), Αθήνα 8/11
  158. Ρουμελιώτη Ευαγγελία, 1975, Credo S Victoria, 3:59:40 (3:59:21), Θεσσαλονίκη 5/4
  159. Νάνου Δήμητρα, 1972, ΣΔΥ Θεσσαλονίκης, 3:59:47 (3:58:45), Αθήνα 8/11
  160. Σκαρλατίδου Έλενα, 1979, ΣΔΥ Θεσσαλονίκης, 3:59:53 (3:59:14), Αθήνα 8/11
  161. Σιδέρη Παναγιώτα, 1988, Όμιλος Φίλων Αθλητισμού και Φυσικής Αγωγής, 3:59:55 (3:59:48), Ναύπλιο 15/3
  162. Γιάννη Αγγελική, 1981, ΑΠΣ Τελμησσός Νέας Μάκρης, 3:59:59 (3:59:39), Θεσσαλονίκη 5/4



ΕΠΙΣΗΣ ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΜΕ ΚΑΘΑΡΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 4 ΩΡΩΝ:

Αρκαλάκη Άντζελα, 1970, ΣΔΥ Χανίων, 4:00:34 (3:59:43), Κωνσταντινούπολη 15/11
Μαρκάκη Ελένη, 1985, -, 4:02:08 (3:56:05), Αθήνα 8/1

 


Οι λίστες θα ενημερώνονται μέχρι το τέλος του 2015 όσο διεξάγονται αγώνες Μαραθωνίου με ελληνική συμμετοχή. Στη περίπτωση που διαπιστώνετε κάποιο λάθος, ή χρειάζεται κάποια προσθήκη, ενημερώστε μας με e-mail στο info @ runningnews.gr παραθέτοντας εφόσον χρειάζεται και το ανάλογο λινκ για επιβεβαίωση.

Σου άρεσε αυτό το άρθρο; Μοιράσου το με τους φίλους σου!

...διάβασε επίσης
Αθλητισμός σε υψόμετρο: διαφοροποίηση σε διατροφικές ανάγκες Κάνε βάρη για ταχύτητα

Runster.gr
Σχόλια αναγνωστών
...διάβασε επίσης
Ο Μαραθωνοδρόμος… Ένας υπομονετικός άνθρωπος…. «Πώς να καταστρέψετε το αθλητικό μέλλον του παιδιού σας σε τρία απλά βήματα»
Φιλικές Συμβουλές προς συναθλητές Μαραθωνοδρόμους Τερμάτισε τον μαραθώνιο σε 54 χρόνια, 8 μήνες, έξι ημέρες και 5:32.20.3!
FitnessPulse



Athens Marathon the Authentic
Garmin
Salomon
Puma
Runster

Πρέπει να διαβάσετε
23 Οκτ 17
Το SUPER DEXTRIN είναι η νέα αντίληψη για τα ενεργειακά συμπληρώματα από τα εργαστήρια ερευνών της EthicSport
Το SUPER DEXTRIN® είναι ένα ενεργειακό συμπλήρωμα διατροφής νέας γενιάς. Η ειδική σύνθεσή του εκμεταλλεύεται τη συνέργεια του Cluster Dextrin® (HBCD = πολυδιακλαδισμένες κυκλικές δεξτρίνες), του Palatinose™ (Ισομαλτουλόζη) και των μαλτοδεξτρινών με διαφορετικό ισοδύναμο δεξτρόζης (DE6 και DE18).
11 Οκτ 17
Ο 2ος Ημιμαραθώνιος Ωρωπού «Oropos Seaside Race» στις 29 Οκτωβρίου 2017
Την Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2017 Η Κ.Ε.Δ.Ω. (Κοινωφελής Επιχείρηση Δήμου Ωρωπού) και η Ε.Τ.Α.Δ.Ω. (Επιτροπή Τουριστικής Ανάπτυξης Δήμου Ωρωπού) διοργανώνουν
05 Οκτ 17
ERGO Marathon Expo 2017, 9-11 Νοεμβρίου 2017, Κλειστό Γήπεδο Tae Kwon Do Φαλήρου
H έκθεση "ERGO Marathon Expo 2017", αναπόσπαστο πλέον κομμάτι του Μαραθωνίου Αθήνας και έκθεση – θεσμός στον χώρο του αθλητισμού, επιστρέφει από την Πέμπτη 9 μέχρι και το Σάββατο 11 Νοεμβρίου 2017 στο Κλειστό Γήπεδο Tae Kwon Do του Φαλήρου για να παρουσιάσει όλες τις τελευταίες εξελίξεις στον αθλητισμό και τα πιο σύγχρονα αθλητικά προϊόντα και υπηρεσίες.


©2005-2017 RunningNews.gr: Τα πάντα για το τρέξιμο, το δρομέα και τους αγώνες δρόμου. Ενημέρωση, Αρθρογραφία, Φωτογραφίες, Βίντεο, Φόρουμ - Όροι Χρήσης
Επικοινωνήστε μαζί μας για οτιδήποτε επιθυμείτε στο info [at] runningnews [dot] gr - Αν επιθυμείτε να διαφημιστείτε στο RunningNews.gr δείτε εδω

SportsWeb.gr Network: RunningNews.gr - trinews.gr - Runster.gr - Energy Races - duathlon.gr - Nutrition News - Fitness Pulse