Intersport Samonon
Αρχική Ειδήσεις Καλεντάρι Αποτελέσματα Ενημέρωση Εικόνες Άρθρα Εξοπλισμός Forum Διαφήμιση
Αθλητικός Εξοπλισμός NSCoaching My Athlete Triathlon News High5 Greece Kasimis Training
Άρθρα
Mizuno
Saucony
Ethic Sport



Oropos Seaside Race
Nafplio Castle Run
Cardio Run
Athens Run
Drama Road Race
X-treme Stores
Pharmacy295

05 Δεκ 16 ← πίσω

Οι καλύτερες Ελληνίδες Μαραθωνοδρόμοι για το 2016

Επιμέλεια: Κώστας Παλάντζας
Η στιγμή που περιμέναμε όλοι, έφτασε. Η λίστα της χρονιάς με τους καλύτερους Έλληνες και Ελληνίδες μαραθωνοδρόμους για το 2016, ολοκληρώθηκε και την αναρτούμε ξεκινώντας από τις γυναίκες.


Όπως είναι φυσιολογικό, ο Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας εκτόξευσε τον αριθμό των γυναικών της λίστας. Ακριβώς 204 έγιναν από 91 που ήταν πριν τον ΑΜΑ, και σχεδόν όλες που προστέθηκαν έρχονται από αυτό τον αγώνα. Ο αριθμός 204 είναι και νέο ρεκόρ για οποιαδήποτε χρονιά, με προηγούμενο το 164 που ήταν πέρυσι.

Οριστικά τον καλύτερο χρόνο του 2016 κατέχει η Γιώτα Βλαχάκη με το 2:43:00 που είχε κάνει στο Έντσεντε τον Απρίλη. Με αυτή την επίδοση προκρίθηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο όπου τερμάτισε σε 2:59:12. Δεύτερη ακολουθεί η Ράνια Ρεμπούλη με το 2:46:32 στο Ρίο. Η Ρεμπούλη ήταν η νικήτρια και του φετινού Πανελληνίου Πρωταθλήματος Μαραθωνίου στην Αθήνα. Τρίτη η Σοφία Ρήγα με το 2:49:07 του Ρίο. Κάτω από τις 3 ώρες κατέβηκε επίσης η Σόνια Τσεκίνη-Μπουδούρη στο ντεμπούτο της σε Μαραθώνιο στην Αθήνα, ενώ η Στεφανία Λεοντιάδου έτρεξε φέτος 3 Μαραθώνιους σε Τιβεριάδα, Ντύσσελντορφ, Αθήνα, τους πρώτους της καριέρας της και έκανε σε όλους κάτω από 3 ώρες με καλύτερο αυτό της Γερμανίας.



Η πιο νεαρή αθλήτρια της λίστας είναι η Αθηνά Ντούνη που γεννήθηκε το 1995 και έκανε στην Αθήνα 3:53:21 (3:53:03). Μεγαλύτερη η Karen Hill Μερκουριάδη (1961) που έκανε στο Ναύπλιο 3:56:34 (3:56:18).


Θυμίζουμε ότι για την κατάρτιση της λίστας λαμβάνονται υπόψη όλα τα αποτελέσματα αρκεί να είναι διαθέσιμα βέβαια, από όλους τους αναγνωρισμένους Μαραθώνιους που διεξάγονται στον κόσμο και βέβαια τη χώρα μας. Στην Ελλάδα έγιναν οι Μαραθώνιοι σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Ναύπλιο, Μεσσήνη, Ολυμπία, Ρόδο, Κρήτη. Οι δύο Μαραθώνιοι της Κύπρου, Λεμεσός και Πάφος, έγιναν τον Μάρτιο και τον Απρίλιο. Πολύτιμα είναι πάντα τα στοιχεία που αντλούμε από τα εκτενή ρεπορτάζ του Ηρακλή Αθανασόπουλου, που μας ενημερώνει για τους πλέον διάσημους, αλλά και για λιγότερο γνωστούς αγώνες που γίνονται ανά τη Γη.

 Σημειώνουμε ότι ο Μαραθώνιος Ολυμπίας δεν είναι επίσημα μετρημένος, και εφόσον δεν πιστοποιήσει την απόσταση, δεν θα τον ξαναλάβουμε υπόψη από το 2017.



Υπολογίζονται οι επιδόσεις μέχρι 3 ώρες για τους άνδρες, και μέχρι 4 ώρες για τις γυναίκες, όπως έχει καθιερωθεί από δημιουργίας του RunningNews.gr. Παλιότερα δεν ήταν τόσο πολλοί οι αθλητές και αθλήτριες που έμπαιναν στη λίστα, αλλά τα τελευταία χρόνια αυξάνονται με εντυπωσιακούς ρυθμούς, και έπεται ακόμη καλύτερη συνέχεια, ένα ακόμη δείγμα της ανάπτυξης του δρομικού κινήματος από όποια πλευρά και αν το δει κανείς! Καταρτίζουμε τη λίστα όπως προβλέπουν οι κανονισμοί της IAAF και AIMS, με τον μικτό χρόνο σε προτεραιότητα, και τον καθαρό σε παρένθεση. Πάντως όσοι θα έχουν μικτό χρόνο που δεν θα τους εντάσσει στη λίστα, και καθαρό που θα τους έβαζε, θα αναφέρονται και αυτοί.



Ακολουθεί λοιπόν η τελική λίστα των γυναικών για το 2016. Εκτός από τις επιδόσεις, αναφέρουμε επίσης το έτος γέννησης κάθε αθλήτριας, καθώς και τον σύλλογο με τον οποίο δηλώθηκε στον αγώνα, ή αν δεν είναι διαθέσιμος, ο σύλλογος με τον οποίο δηλώνεται συνήθως.



Από φέτος καθιερώνουμε και τη πρωτοτυπία, να βάζουμε και υπερσύνδεσμο που να οδηγεί στο ρεπορτάζ ή τα αποτελέσματα για την επίδοση του κάθε αθλητή.

 

ΓΥΝΑΙΚΕΣ (όλες οι επιδόσεις κάτω από τις 4 ώρες)
 Αθλήτρια – Έτος γέννησης - Σύλλογος - Επίδοση – Τόπος – Ημερομηνία


1 Βλαχάκη Γιώτα 1991 ΓΑΣ Ιλισσός 2:43:00 (2:43:00) Έντσεντε Ολλανδία 17/4
2 Ρεμπούλη Ράνια 1989 Εθνική Ομάδα Ελλάδας 2:46:32 ΟΑ Ρίο 14/8
3 Ρήγα Σοφία 1988 Εθνική Ομάδα Ελλάδας 2:49:07 ΟΑ Ρίο 14/8
4 Τσεκίνη-Μπουδούρη Σόνια 1976 ΦΣ Άργος Ορεστικό 2:55:04 (2:55:03) Αθήνα 13/11
5 Λεοντιάδου Στεφανία 1983 Δρομέας Αμαρουσίου 2:57:11 (2:57:10) Ντύσσελντορφ 24/4
6 Δημάκη Ντενίζ 1977 ΓΑΣ Ιλισσός 3:01:48 (3:01:45) Αθήνα 13/11
7 Καραγεωργάκη Βάσω 1973 Stoikos Training 3:02:05 (3:01:56) Βαρσοβία 25/9
8 Καρίμαλη-Πούλος Μάγδα 1973 Χ 3:04:11 (3:04:11) Blacktown Σίδνεϋ 31/7
9 Αχλατή Μαρίνα 1974 Αφορδακός Team 3:09:05 (3:05:16) Βερολίνο 25/9
10 Λουβή Γεωργία 1992 ΑΟ Πέλωψ Πατρών 3:09:24 (3:09:22) Αθήνα 13/11
11 Παπασπύρου Αγγελική 1979 ΠΑΣ Ζωγράφου 3:12:04 (3:11:59) Αθήνα 13/11
12 Σαπίου Βηθλεέμ 1981 ΑΣ Αθηνόδωρος ο Αιγεύς 3:12:32 (3:12:29) Αθήνα 13/11
13 Κολοβού Βίκυ 1979 Χ 3:14:13 (3:13:52) Βερόνα 20/11
14 Δεμέστιχα Χριστίνα 1972 Εθνικός ΓΣ 3:14:41 (3:14:37) Αθήνα 13/11
15 Φωτοπούλου Κατερίνα 1977 ΑΓΕ Ζακύνθου 3:15:34 (3:15:34) Αθήνα 13/11
16 Βεσυροπούλου Άννα 1983 ΑΓΣ Ανατολή Νέας Ιωνίας / Satrapistas 3:17:36 (3:17:12) Θεσσαλονίκη 3/4
17 Μαρκάκου Στέλλα 1977 ΣΜ Κρήτης 3:17:38 (3:17:35) Αθήνα 13/11
18 Πουλίδου Φιλίππα 1969 Marathon Club 3:17:44 (3:17:30) Βερολίνο 25/9
19 Αλεξανδρή Γεωργία 1965 Red Star Triathlon 3:19:48 (3:18:32) Βαρκελώνη 13/3
20 Γαργεράκη Ευγενία 1989 ΣΔΥ Ηρακλείου 3:20:28 (3:20:27) Αθήνα 13/11
21 Βαγενά Παρασκευή 1974 ΑΟ Πέλωψ Πατρών 3:21:53 (3:21:53) Αθήνα 13/11
22 Τσιλιμίδου Μαρία 1978 ΓΣ Ηλιούπολης 3:24:09 (3:24:05) Αθήνα 13/11
23 Κοστούρου Χριστίνα 1973 Χ 3:24:37 Saint Louis 10/4
24 Abdel Salam Οικονόμου Φωτεινή 1992 ΓΑΣ Ιλισσός 3:25:17 (3:25:13) Αθήνα 13/11
25 Πριμικύρη Στέλλα 1985 Μήλος Runners 3:26:01 (3:25:42) Αϊντχόφεν 9/10
26 Λιγνου Ειρήνη 1989 Πανελλήνιος ΓΣ 3:26:04 (3:26:01) Αθήνα 13/11
27 Μακρίδη Ελίνα 1972 Wind Running Team 3:26:26 (3:26:11) Θεσσαλονίκη 3/4
28 Μπαζάκα Αναστασία 1973 ΑΟ Πεύκης 3:27:08 (3:27:05) Αθήνα 13/11
29 Μπουλμέτη Ευγενία 1986 Νηρηίδα 3:27:13 (3:27:13) Ναύπλιο 6/3
30 Παντερή Βασιλεία 1972 Χ 3:27:55 (3:24:50) Βαλένθια 20/10
31 Σκαλιστήρη Δανάη-Μαρία 1989 Holmes Place Running Club 3:28:08 (3:30:17) Βαλένθια 20/10
32 Χασάνου Παρασκευή 1983 ΣΔΙΠ Μεσολογγίου 3:28:20 (3:27:47) Αθήνα 13/11
33 Γκούμα Μαγδαληνή 1976 The Flying Geese 3:29:05 (3:28:39) Ντύσσελντορφ 24/4
34 Μενδρινού Ελισάβετ 1993 Πανελλήνιος ΓΣ 3:29:23 (3:29:22) Αθήνα 13/11
35 Βαρτζάκη Πωλίνα 1978 Χ 3:29:25 (3:29:19) Αθήνα 13/11
36 Νικολάου Ιωάννα-Μαρία Χ Χ 3:30:32 (3:26:55) Βαλένθια 20/10
37 Δασκαλάκη Αθηνά 1981 Marathon Club 3:30:40 (3:29:38) Ντύσσελντορφ 24/4
38 Τόκα Σουλτάνα 1974 Θεσσαλονίκη 3:31:16 Τρόμσο 19/6
39 Καλλία Ελένη 1978 Baliotis Nature Trail 3:31:41 (3:31:33) Αθήνα 13/11
40 Σκουλαρίκη Χαρά 1988 ΓΑΣ Ιλισσός 3:31:49 (3:31:46) Αθήνα 13/11
41 Αλεξοπούλου Έλενα 1988 Greek Athens Triathlon Team 3:31:50 (3:31:35) Αθήνα 13/11
42 Ασημακοπούλου Παναγιώτα 1974 Μάλλιαρης Team 3:32:02 (3:31:38) Θεσσαλονίκη 3/4
43 Πασπάτη Δανάη 1994 ΓΑΣ Ιλισσός 3:32:11 (3:32:09) Αθήνα 13/11
44 Βανδουλάκη Μαρία 1994 ΑΠΣ Τελμησσός 3:33:29 (3:33:26) Αθήνα 13/11
45 Ντεβετζή Αναστασία 1981 Φλόγα 3:33:30 (3:33:09) Θεσσαλονίκη 3/4
46 Μαργαρίτη Άννα 1980 Χ 3:34:34 (3:33:50) Αθήνα 13/11
47 Ντόβα Ελένη 1983 ΣΔ Τρικάλων 3:34:39 (3:33:42) Αθήνα 13/11
48 Ναέγκελε Γκάμπι 1964 Path Runners 3:34:42 Ζυρίχη 24/4
49 Μπανάνα Ειρήνη 1974 Χ 3:34:47 (3:34:43) Αθήνα 13/11
50 Κούλιου Κρίστα W45 X 3:35:01 Πίζα 18/12
51 Θεοδώρου Αντιγόνη 1975 ΑΠΣ Απόλλων Δ.Α. 3:35:19 (3:35:15) Θεσσαλονίκη 3/4
52 Μαυριδοπούλου Ελένη 1990 ΓΣ Καλλιθέας 3:36:02 (3:35:58) Αθήνα 13/11
53 Βαρτζιώτη Όλγα 1974 Runnerstore 3:36:30 (3:33:00) Αμβούργο 17/4
54 Χαρούπα Ζωή 1976 Χ 3:36:40 (3:36:37) Μεσσήνη 10/4
55 Twiss Sabrina 1972 ΓΣ Ηλιούπολης 3:36:49 (3:36:45) Αθήνα 13/11
56 Βογιατζή Δήμητρα 1968 ΟΦΗ 3:36:51 (3:36:51) Αθήνα 13/11
57 Φραγκοπούλου Θεσσαλία-Κλεοπάτρα 1988 Πανελλήνιος ΓΣ 3:36:54 (3:36:51) Αθήνα 13/11
58 Κανάκη Μαρία 1975 Χαϊδάρι 3:37:14 (3:37:03) Ναύπλιο 6/3
59 Μαρκάκη Έλενα 1985 ΣΔΥ Ηρακλείου 3:37:32 Αθήνα 13/11
60 Ορφανουδάκη Ελένη 1976 ΣΔΥ Χανίων 3:37:40 (3:37:39) Αθήνα 13/11
61 Αναστασιάδη Θεοδώρα 1973 ΣΔΥ Πάτρας 3:38:08 (3:38:08) Αθήνα 13/11
62 Τζήμα Ελένη 1969 Marathon Club - Xtreme Stores 3:38:15 (3:38:00) Αθήνα 13/11
63 Κουτση Ρεβέκα 1972 Vestas Hellas 3:38:19 (3:38:17) Αθήνα 13/11
64 Κεφαλίδη Ειρήνη 1985 Χ 3:38:24 (3:38:04) Αθήνα 13/11
65 Αναγνωστιάδη Μαρία 1972 ΣΑΦΑΝΣ 3:38:28 (3:38:20) Αθήνα 13/11
66 Ελευθεριάδου Αναστασία 1978 Δρομείς Υγείας Γρεβενών 3:38:39 (3:36:45) Θεσσαλονίκη 3/4
67 Δουλγεράκη Τζοάνα 1970 ΣΔΥ Ρεθύμνου 3:39:22 (3:39:11) Κρήτη 8/5
68 Βαρβιτσιώτη Μαρία 1992 ΑΟ Πέλωψ Πατρών 3:39:22 (3:39:22) Αθήνα 13/11
69 Τζαμου Έλλη 1981 sciencetraining.gr 3:39:29 (3:39:05) Αθήνα 13/11
70 Καβακοπούλου Ειρήνη 1978 Στρατός Ξηράς 3:39:34 (3:39:34) Αθήνα 13/11
71 Λιούτα Λαμπρινή 1990 Animal Rights--Derekas Endurance Coaching 3:40:04 (3:39:49) Θεσσαλονίκη 3/4
72 Μπάκα Σταυρούλα 1974 ΣΔΥ Μεσσηνίας 3:40:19 (3:40:11) Αθήνα 13/11
73 Αποστολοπούλου Ευαγγελία 1975 Τραχίνα 3:40:39 (3:40:34) Αθήνα 13/11
74 Βαρδάκη Αλεξάνδρα 1986 ΣΔΥ Πάτρας 3:40:49 (3:40:29) Αθήνα 13/11
75 Παλιού Κατερίνα 1979 ΓΣ Ηλιούπολης 3:40:58 (3:40:10) Αθήνα 13/11
76 Κλησάρη Μάτα 1970 ΜΔ Αργολίδας 3:41:23 (3:41:07) Αθήνα 13/11
77 Μισσάικος Βιργινία 1975 Χ 3:41:37 (3:41:19) Αθήνα 13/11
78 Σαμπατακάκη Χριστίνα 1987 ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών 3:42:06 (3:42:02) Αθήνα 13/11
79 Τσίπα Μαριέλα 1976 Χ 3:42:08 (3:41:59) Κρήτη 8/5
80 Μπούκλα Μαρία 1975 ΣΔΥ Πειραιά 3:42:26 (3:42:11) Αθήνα 13/11
81 Φιλοπούλου Ίρις 1993 ΣΔΥ Αθήνας 3:42:47 (3:41:59) Αθήνα 13/11
82 Παπαδοπούλου Ελευθερία 1970 ΣΔΥ Θεσσαλονίκης 3:43:21 (3:42:13) Θεσσαλονίκη 3/4
83 Μωραΐτη Μαρίνα 1973 κάτοικος Ολλανδίας 3:43:22 (3:41:30) Στοκχόλμη 4/6
84 Νίνου Νικολέττα 1989 Χ 3:43:33 (3:43:02) Αθήνα 13/11
85 Μαυρουδή Κυριακή 1969 Sporting Gym 3:43:34 (3:42:26) Θεσσαλονίκη 3/4
86 Τζάμου Έλλη 1981 Down 3:43:57 (3:42:05) Θεσσαλονίκη 3/4
87 Καμαρινού Μαρία-Λουίζα 1975 ΓΣ Χαλανδρίου 3:44:02 (3:43:59) Ρόδος 17/4
88 Κασιώνη Ευαγγελία 1981 ΟΑ Κούρος Αίγινας 3:44:09 Πάντοβα 17/4
89 Τζόη Βασιλική 1987 Στρατός Ξηράς 3:44:10 (3:43:39) Αθήνα 13/11
90 Ζωναρά Άννα 1971 ΓΕ Αγρινίου 3:44:22 (3:38:29) Βερολίνο 25/9
91 Λούλου Σοφία 1980 Χ 3:44:28 (3:43:52) Αθήνα 13/11
92 Λουκάκη Δέσποινα-Μπρίτα 1992 Runnerstore 3:44:35 (3:41:04) Αμβούργο 17/4
93 Ντούτση Λαμπρινή 1968 ΣΔ Ιωαννίνων 3:44:44 (3:44:42) Αθήνα 13/11
94 Στεφανή Αγγελική 1976 Afordakos Team 3:44:59 (3:44:42) Αθήνα 13/11
95 Τρικαλινού Δήμητρα 1975 Bootcamp Αιτωλικού 3:45:10 (3:44:30) Αθήνα 13/11
96 Καλογεροπούλου Μυρτώ 1983 Allterrainrunners 3:45:14 (3:44:50) Αθήνα 13/11
97 Παπαπέτρου Θεοδώρα 1974 Marathon Club - Xtreme Stores 3:45:21 (3:44:29) Αθήνα 13/11
98 Δελή Ευαγγελία 1969 ΓΑΣ Χολαργού 3:45:23 (3:45:18) Αθήνα 13/11
99 Βαρώνη Μελίνα 1984 Χ 3:46:03 (3:45:34) Αθήνα 13/11
100 Στεφανόγλου Τάνια 1968 ΣΔΟ Εορδαίας 3:46:15 (3:44:49) Θεσσαλονίκη 3/4
101 Πατουλέα Έλενα Χ Χ 3:46:17 Παρίσι 3/4
102 Τσελεπίδη Ανδρονίκη 1987 Πολεμικό Ναυτικό 3:46:33 (3:45:56) Αθήνα 13/11
103 Ζαχαρία Εύη 1977 Marathon Club - Xtreme Stores 3:46:40 (3:46:04) Αθήνα 13/11
104 Carter Sophie 1970 kassios dias 3:46:40 (3:46:40) Αθήνα 13/11
105 Πυργάκη Αφροδίτη 1979 ΟΤΕ 3:46:50 (3:46:13) Αθήνα 13/11
106 Τσίπα Μαριέλα 1976 Χ 3:46:54 (3:46:44) Αθήνα 13/11
107 Νάνου Δήμητρα 1972 ΣΔΥ Θεσσαλονίκης-Kassimis Training 3:47:29 Ρώμη 10/4
108 Χήτα Νικολέττα 1970 ΣΔ Ιωαννίνων 3:47:37 (3:47:34) Αθήνα 13/11
109 Σοϊλεμετζόγλου Κατερίνα 1973 Go Sport 3:47:51 (3:47:31) Θεσσαλονίκη 3/4
110 Φάκου Ουρανία 1987 Military Marathon 3:47:54 (3:47:45) Αθήνα 13/11
111 Καραμπίνα Κωσταντώ 1969 ΑΕ Μεσογείων Αμεινίας ο Παλληνεύς 3:47:59 (3:47:56) Αθήνα 13/11
112 Κωδώνα Αθηνά 1971 Χ 3:48:02 (3:45:53) Αμβούργο 17/4
113 Μπαχάμου  Σοφία Χ Χ 3:48:07 Παρίσι 3/4
114 Καπέλιου Σωτηρία 1974 ΓΣ Πίνδαρος Θηβών 3:48:16 (3:48:14) Αθήνα 13/11
115 Ράπτη Μίνα 1965 ΣΔΥ Πειραιά 3:48:32 (3:47:59) Αθήνα 13/11
116 Mcnamee Calla 1973 Χ 3:48:35 (3:48:13) Αθήνα 13/11
117 Σταβαρά Μαρία-Λουίζα 1975 Νέο Ψυχικό 3:48:56 Νέα Υόρκη 6/11
118 Κούμπουλα Αναστασία 1976 Marathon Club 3:49:31 (3:49:01) Ντύσσελντορφ 24/4
119 Αντζούλη Μαρία 1971 Adidas Running Team 3:49:42 (3:48:28) Θεσσαλονίκη 3/4
120 Σαρτεζτάκη Αναστασία 1971 ΑΠΣ Απόλλων Δ.Α. 3:49:42 (3:48:42) Αθήνα 13/11
121 Κουρλέση Μαγδαληνή 1974 ΣΔΥ Πάτρας 3:49:47 (3:49:32) Αθήνα 13/11
122 Βασιλακοπούλου Εύα 1981 ΑΠΣ Τελμησσός 3:50:06 (3:49:19) Αθήνα 13/11
123 Σανούδου Ζήνια 1969 Φλόγα 3:50:06 (3:49:37) Αθήνα 13/11
124 Βροντάκη Ντόρις Χ Χ 3:50:22 Νίκαια-Κάννες 13/11
125 Κουνετάκη Ιωάννα 1976 Χ 3:50:28 Παρίσι 3/4
126 Παπαγεωργίου Κατερίνα 1967 ΣΔΥ Θεσσαλονίκης 3:50:33 (3:50:19) Θεσσαλονίκη 3/4
127 Τζαβάρα Νικολέττα 1984 ΣΔ Ιωαννίνων 3:50:59 (3:50:57) Αθήνα 13/11
128 Μαλιαρού Αναστασία 1993 ΣΔΥ Ηρακλείου 3:51:03 (3:50:58) Αθήνα 13/11
129 Κατσαρέλη Φωτεινή 1976 ΣΜΑΧ Φειδιππίδης 3:51:18 (3:50:44) Αθήνα 13/11
130 Μπιλλίμη Βιολέτα 1968 IKEA Running Team 3:51:24 (3:49:39) Θεσσαλονίκη 3/4
131 Σταματελοπούλου Ευγενία 1970 ΑΠΣ Τελμησσός 3:51:42 (3:51:15) Αθήνα 13/11
132 Μπαϊρακτάρη Δήμητρα 1975 Somerset 3:51:44 (3:51:28) Washington 30/10
133 Δεληγεώργη Βίκυ 1971 CGS Triathlon Team 3:51:44 (3:51:42) Αθήνα 13/11
134 Μπουκουβάλα Ελευθερία 1972 Φλόγα-Δρομείς Τυρνάβου 3:52:00 (3:51:52) Αθήνα 13/11
135 Ποταμίτου Αθανασία-Μαρίνα 1990 ΠΑΣ Ζωγράφου 3:52:15 (3:52:04) Θεσσαλονίκη 3/4
136 Βλαχαντώνη Κατερίνα 1972 Orama 3:52:36 (3:51:20) Θεσσαλονίκη 3/4
137 Κουκουλομάτη Άννα 1969 Ορεστιάδα Running Team 3:53:14 (3:53:07) Αθήνα 13/11
138 Τζιμαράκα Ολυμπία 1973 Kassimis Training 3:53:18 (3:53:07) Αθήνα 13/11
139 Τσιφλίδου Αγγελική W30 Χ 3:53:20 (3:51:51) Βαλένθια 20/10
140 Δαγρέ Χρυσάνθη 1984 ΑΟ Μυκόνου 3:53:20 (3:53:16) Αθήνα 13/11
141 Ντούνη Αθηνά 1995 Χ 3:53:21 (3:53:03) Αθήνα 13/11
142 Χασιώτη Γαρυφαλιά 1986 ΑΠΣ Αθηναίοι Δρομείς 3:53:24 (3:52:00) Θεσσαλονίκη 3/4
143 Δημητρούλα Ειρήνη Χ Χ 3:53:26 Λονδίνο 24/4
144 Μιλάκη Μαρία 1982 Χ 3:53:50 (3:51:21) Θεσσαλονίκη 3/4
145 Λουκοπούλου Μαρία 1976 ΑΠΣ Απόλλων Δ.Α. 3:53:51 (3:53:22) Αθήνα 13/11
146 Ταρρου Κυριακή 1976 ΟΤΕ 3:53:56 (3:53:51) Αθήνα 13/11
147 Χατζόγλου Ελευθερία 1988 Marathon Club - Xtreme Stores 3:54:10 (3:53:33) Αθήνα 13/11
148 Τσουμελέκα Αθανασία 1982 Πολεμικό Ναυτικό 3:54:17 (3:53:48) Αθήνα 13/11
149 Παπαδημητρίου Μαρία 1968 myathlete 3:54:18 (3:53:48) Αθήνα 13/11
150 Ρόδη Εύη 1975 ΑΠΣ Αθηναίοι Δρομείς 3:54:25 (3:54:21) Αθήνα 13/11
151 Πακκίδη Σύλβια 1982 ΣΔΥ Ηρακλείου 3:54:34 (3:54:15) Αθήνα 13/11
152 Χέλμη Αγγελική 1979 Χ 3:54:37 (3:54:26) Αθήνα 13/11
153 Αλεβιζάκη Κατερίνα 1973 Athens Triathlon Team 3:54:38 (3:54:14) Αθήνα 13/11
154 Στάη Ιωάννα 1984 Adidas Running Team 3:54:43 (3:54:32) Αθήνα 13/11
155 Θωμαΐδου Ευστρατία 1976 Χ 3:55:02 (3:54:07) Αθήνα 13/11
156 Τσαγκούλη Φανή 1984 ΣΜΝ Λάρισας 3:55:03 (3:53:22) Θεσσαλονίκη 3/4
157 Μαρίνου Δέσποινα 1971 MDA RUNNER - PricewaterhouseCoopers Business Solut 3:55:16 (3:55:05) Αθήνα 13/11
158 Τσούτσια Ουρανία 1963 ΣΔΥ Αθήνας 3:55:43 (3:54:54) Αθήνα 13/11
159 Ζαμπέλη Φραντζέσκα 1982 Χ 3:55:58 (3:55:44) Αθήνα 13/11
160 Σιώζιου Γεωργία 1978 ΣΔ Ιωαννίνων 3:56:21 (3:56:05) Αθήνα 13/11
161 Βασιλοπούλου Κατερίνα 1984 OPAP Running Team 3:56:33 (3:56:29) Αθήνα 13/11
162 Hill Μερκουριάδη Karen 1961 Χ 3:56:34 (3:56:18) Ναύπλιο 6/3
163 Σχοινά Κλεονίκη 1971 Αίολος Μακεδονίας ΓΕΠΘ 3:56:36 (3:56:32) Αθήνα 13/11
164 Τζότζου Αγγελική 1986 Adidas Running Team 3:56:37 (3:56:07) Αθήνα 13/11
165 Καραμήτρου Ανθούλα 1963 ΣΔΥ Πειραιά 3:56:41 (3:55:52) Αθήνα 13/11
166 Μανιταρα Άννα 1990 ΣΑΦΑΝΣ 3:56:50 (3:56:32) Αθήνα 13/11
167 Κουράση Άννυ 1967 TTT 3:56:58 (3:56:58) Ναύπλιο 6/3
168 Νάκη Άννα 1979 ΣΔ Βέροιας 3:56:59 (3:56:53) Αθήνα 13/11
169 Κοτσιάνη Αθανασία 1982 ACS 3:57:05 (3:55:38) Αθήνα 13/11
170 Εξερτζόγλου Ελένη 1974 ΣΔΥ Μεσσηνίας 3:57:24 (3:57:22) Ναύπλιο 6/3
171 Κολοκούση Αγγελική 1965 MSD runners 3:57:32 (3:56:47) Αθήνα 13/11
172 Νυσταζάκη Μαρία 1985 Χ 3:57:37 (3:56:48) Αθήνα 13/11
173 Πουρνάρα Κωνσταντίνια 1979 Ελεύθερος και δυνατός 3:57:46 (3:57:34) Αθήνα 13/11
174 Μαγρίζου Τζούλια 1974 Χ 3:57:49 (3:56:50) Αθήνα 13/11
175 Γκότση Μαρία 1968 ΑΠΣ Αθηναίοι Δρομείς 3:58:09 (3:56:10) Θεσσαλονίκη 3/4
176 Αναστασιάδου Δέσποινα 1973 Marathon Club / X treme Stores 3:58:21 (3:58:20) Αθήνα 13/11
177 Κόκοτου Μαρία 1974 ΑΠΣ Αθηναίοι Δρομείς 3:58:26 (3:57:23) Αθήνα 13/11
178 Στάμου Αγγελική 1976 Χ 3:58:52 (3:58:41) Αθήνα 13/11
179 Γιαννούση Νατάσσα 1972 Marathon Club 3:58:54 (3:46:24) Βερολίνο 25/9
180 Λαμπροπούλου Κατερίνα 1977 ΣΔ Βέροιας 3:58:57 (3:58:49) Αθήνα 13/11
181 Ορφανίδου Ευσταθία 1987 Στρατός Ξηράς 3:58:58 (3:58:49) Αθήνα 13/11
182 Μονιούκα Αντωνία 1979 Kassimis Training 3:59:00 (3:57:25) Θεσσαλονίκη 3/4
183 Αναγνωστοπούλου Βίκυ 1972 Wind Running Team 3:59:06 (3:58:29) Θεσσαλονίκη 3/4
184 Αλεξοπούλου Αννίκα 1975 Clapham Runners 3:59:16 (3:58:11) Αθήνα 13/11
185 Χαρτζουλάκη Μαριάνα 1975 ΣΔΥ Χανίων 3:59:20 (3:59:05) Κρήτη 8/5
186 Κατσέλις Λόις 1981 Moraitis School 3:59:22 (3:58:26) Αθήνα 13/11
187 Σεριφιου Κατερίνα 1983 Marathon Club - Xtreme Stores 3:59:26 (3:59:13) Αθήνα 13/11
188 Γρηγοριάδου Μακρίνα 1976 ΟΜ Γιαννιτσών 3:59:31 (3:57:53) Θεσσαλονίκη 3/4
189 Τσίρου Μαρία 1974 ΑΟ Πέλωψ Πατρών 3:59:32 (3:59:31) Αθήνα 13/11
190 Συκοπέτη Βασιλική 1976 ΓΣ Λαγκαδά 3:59:37 (3:59:33) Αθήνα 13/11
191 Κυπριώτου Γιασεμή-Ειρήνη 1975 ΑΟ Φιλοθέης 3:59:39 (3:59:36) Αθήνα 13/11
192 Παπαλεξάνδρου Άννα 1981 Λύκοι Κεχαγιόγλου 3:59:52 (3:57:10) Θεσσαλονίκη 3/4
193 Σγουροπούλου Σταματία 1973 Χ 3:59:55 (3:58:47) Θεσσαλονίκη 3/4
194 Σιαπλαούρα-Καραγκούνη Ζωή 1977 Nalu Running Team 4:00:01 (3:49:45) Αθήνα 13/11
195 Ηλιάδου Ανδρονίκη 1975 Χ 4:00:25 (3:58:15) Θεσσαλονίκη 3/4
196 Κατσόρχη Παναγιωτα 1976 Χ 4:00:26 (3:58:31) Βελιγράδι 16/4
197 Μεταξά Κατερίνα 1983 Χ 4:10:57 (3:55:48) Βαρκελώνη 13/3
198 Μπίκου Μαρία 1984 Χ 4:14:05 (3:56:34) Βερολίνο 25/9
199 Δημοπούλου Μαρία W30 Χ 4:14:42 (3:57:14) Βερολίνο 25/9



Αθλητές που αναγνωρίζονται από την AIMS με άλλη εθνικότητα

Cekoska Katarzyna 1970 Kasimis Training 3:12:35 (3:12:28) Θεσσαλονίκη 3/4
Ivanovskaya Tatiana 1977 ΑΠΣ Απόλλων Δ.Α. 3:54:31 (3:54:29) Αθήνα 13/11



Επιδόσεις σε μη πιστοποιημένες διαδρομές

Μαντα Τζω 1977 Χ 3:36:12 Χ Ολυμπία 27/3
Τσούτσια Ουρανία 1963 ΣΔΥ Αθήνας 3:46:13 Ολυμπία 27/3
Γκερδούκη Ελευθερία 1965 ΣΔΥ Αθήνας 3:53:00 Ολυμπία 27/3




Στη περίπτωση που διαπιστώνετε κάποιο λάθος, ή χρειάζεται κάποια προσθήκη, ενημερώστε μας με e-mail στο info @ runningnews.gr παραθέτοντας εφόσον χρειάζεται και το ανάλογο λινκ για επιβεβαίωση.

Σου άρεσε αυτό το άρθρο; Μοιράσου το με τους φίλους σου!

...διάβασε επίσης
Κάνε βάρη για ταχύτητα Πλεονεκτήματα ευλυγισίας και ευκινησίας

Runster.gr
Σχόλια αναγνωστών
...διάβασε επίσης
Φιλικές Συμβουλές προς συναθλητές Μαραθωνοδρόμους Γιατί ένα γρήγορο ξεκίνημα αγώνα μπορεί να σας κάνει να υποφέρετε!
Πόσα αυγά επιτρέπεται να τρώτε την ημέρα Οι δρομείς πρέπει να λαμβάνουν αργινίνη επίσης
Nutrition News



Athens Marathon the Authentic
Garmin
Suunto
FitnessPulse.gr
Runster

Πρέπει να διαβάσετε
23 Οκτ 17
Το SUPER DEXTRIN είναι η νέα αντίληψη για τα ενεργειακά συμπληρώματα από τα εργαστήρια ερευνών της EthicSport
Το SUPER DEXTRIN® είναι ένα ενεργειακό συμπλήρωμα διατροφής νέας γενιάς. Η ειδική σύνθεσή του εκμεταλλεύεται τη συνέργεια του Cluster Dextrin® (HBCD = πολυδιακλαδισμένες κυκλικές δεξτρίνες), του Palatinose™ (Ισομαλτουλόζη) και των μαλτοδεξτρινών με διαφορετικό ισοδύναμο δεξτρόζης (DE6 και DE18).
11 Οκτ 17
Ο 2ος Ημιμαραθώνιος Ωρωπού «Oropos Seaside Race» στις 29 Οκτωβρίου 2017
Την Κυριακή 29 Οκτωβρίου 2017 Η Κ.Ε.Δ.Ω. (Κοινωφελής Επιχείρηση Δήμου Ωρωπού) και η Ε.Τ.Α.Δ.Ω. (Επιτροπή Τουριστικής Ανάπτυξης Δήμου Ωρωπού) διοργανώνουν
05 Οκτ 17
ERGO Marathon Expo 2017, 9-11 Νοεμβρίου 2017, Κλειστό Γήπεδο Tae Kwon Do Φαλήρου
H έκθεση "ERGO Marathon Expo 2017", αναπόσπαστο πλέον κομμάτι του Μαραθωνίου Αθήνας και έκθεση – θεσμός στον χώρο του αθλητισμού, επιστρέφει από την Πέμπτη 9 μέχρι και το Σάββατο 11 Νοεμβρίου 2017 στο Κλειστό Γήπεδο Tae Kwon Do του Φαλήρου για να παρουσιάσει όλες τις τελευταίες εξελίξεις στον αθλητισμό και τα πιο σύγχρονα αθλητικά προϊόντα και υπηρεσίες.


©2005-2017 RunningNews.gr: Τα πάντα για το τρέξιμο, το δρομέα και τους αγώνες δρόμου. Ενημέρωση, Αρθρογραφία, Φωτογραφίες, Βίντεο, Φόρουμ - Όροι Χρήσης
Επικοινωνήστε μαζί μας για οτιδήποτε επιθυμείτε στο info [at] runningnews [dot] gr - Αν επιθυμείτε να διαφημιστείτε στο RunningNews.gr δείτε εδω

SportsWeb.gr Network: RunningNews.gr - trinews.gr - Runster.gr - Energy Races - duathlon.gr - Nutrition News - Fitness Pulse