Αρχική Ειδήσεις Καλεντάρι Αποτελέσματα Ενημέρωση Εικόνες Άρθρα Εξοπλισμός Forum Διαφήμιση

X-treme Stores
Cognifuel
19 Μαϊ 24
Φινάλε στην Ισμαηλία με εννέα μετάλλια για την ελληνική μας ομάδα
Στη δεύτερη ημέρα των αγώνων η Αναστασία Ράπτη ήταν δεύτερη στα 400 μ. με 54.58, επίδοση κοντά στο ατομικό της 54.45. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε στη σφαιροβολία ο Κώστας Γεννίκης με καλύτερη προσπάθεια στα 17,90 μ. από την πέμπτη του βολή.
19 Μαϊ 24
Τρίτη θέση για την Κατερίνα Στεφανίδη στο Diamond League του Ραμπάτ
Η Κατερίνα Στεφανίδη έδωσε σήμερα το παρών στο Diamond League του Ραμπάτ, στη δεύτερη παρουσία της στη σειρά αγώνων. Η έμπειρη αθλήτρια ήταν τρίτη στο επί κοντώ με άλμα στα 4,55 μ. θέση, μαζί με την Ελίσα Μολιναρόλο (Ιταλία), που είχαν την ίδια επίδοση.
18 Μαϊ 24
Νίκη με 8,25 μ. για τον Τεντόγλου στην Κύπρο, πρώτη και η Δεσπολλάρη!

Με άλμα στα 8,25 μ. (0,3) ο Μίλτος Τεντόγλου κατάφερε να συνεχίσει τις καλές του εμφανίσεις, να πάρει την πρώτη θέση στο μίτινγκ που έγινε στη Λεμεσό και να δείξει αγωνιστική ετοιμότητα τρεις εβδομάδες πριν από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης.

18 Μαϊ 24
32.36.77 η Αναστασία Μαρινάκου πέτυχε το όριο για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ρώμης!
Η Αναστασία Μαρινάκου αγωνίστηκε το Σάββατο (18/5) στο Λονδίνο στη Νύχτα των 10.000 μ. όπου τερμάτισε σε 32.36.77 και σημείωσε το όριο για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης.
18 Μαϊ 24
3η στα στιπλ στους Μεσογειακούς η Αθανασία Κοκκόρου. Γκόγκα, Ντουσάκης και Αδαμάκης τα χρυσά μετάλλια της πρώτης ημέρας
Στα 3.000 μ. στιπλ η Αθανασία Κοκκόρου ήταν τρίτη με 10.33.95, ενώ η Βασιλική Καλλιμογιάννη βρέθηκε στην κατάσταση που ήθελε και δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα της.
18 Μαϊ 24
29.08.77 ο Κώστας Σταμούλης 11ος καλύτερος Έλληνας όλων των εποχών!
Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κώστας Σταμούλης στο Λονδίνο στη "Νύχτα των 10.000 μ.", όπου πέτυχε 29.08.77 και έγινε ο 11ος Έλληνας όλων των εποχών. Ο αθλητής κατέλαβε την 19η θέση της σειράς του.
18 Μαϊ 24
Νκήτρια η Κοτσαχείλη στα στιπλ στην Ολλανδία
Σε μίτινγκ που έγινε στην Ολλανδία η Ισαβέλλα Κοτσαχείλη τερμάτισε πρώτη στα 3.000 μ. στιπλ σε 10.02.85 και συγκέντρωσε πολύτιμους βαθμούς στο κυνήγι της πρόκρισης στη διοργάνωση της Ρώμης.
12 Μαϊ 24
Επιτυχίες Λαβασά, Ανθής Κυριακοπούλου, Αναστασάκης, Γιώργου Σταμούλη κσι πολλών Ελλήνων σε Ευρώπη και ΗΠΑ
Η Δάφνη Λαβασά ήταν έκτη στα 5.000 μ. με 15.59.67 και πέτυχε ατομικό ρεκόρ στον ανοιχτό, όχι όμως και απόλυτο ρεκόρ, καθώς έχει τρέξει στον κλειστό σε 15.54.09. Η αθλήτρια έτρεξε στην Ατλάντα όπου έγιναν οι αγώνες ACC. Στην ίδια περιφέρεια η Ηλιάνα Τριανταφύλλου ήταν πέμπτη στο επί κοντώ με 4,07 μέτρα. Η νεαρή στη συνέχεια απέτυχε στα 4,17 μέτρα.
10 Μαϊ 24
Εξαιρετικό ξεκίνημα για Τεντόγλου στο Diamond League της Ντόχα - τα βίντεο
Λίγες ώρες πριν από την πρεμιέρα του στο Diamond League της Ντόχα, ο Μίλτος Τεντόγλου έλεγε στη συνέντευξη Τύπου ότι θα ήταν ικανοποιημένος με ένα άλμα στα 8,20 μέτρα. Τελικά ο "χρυσός" Ολυμπιονίκης του μήκους κατάφερε να κάνει ακόμη καλύτερη αρχή για τη θερινή σεζόν!
10 Μαϊ 24
4.63 η Στεφανίδη στο Diamond League της Ντόχα
Καλή εμφάνιση έκανε η Κατερίνα Στεφανίδη στον πρώτο αγώνα για την σεζόν του καλοκαιριού. Η Παγκόσμια πρωταθλήτρια του επί κοντώ ξεπέρασε τα 4,63 μ. με την τρίτη προσπάθεια και κατέλαβε την πέμπτη θέση στον αγώνα.
05 Μαϊ 24
15.52.75 η Μαρινάκου, 8.57.35 στιπλ ο Γιώργος Σταμούλης στη Λιόν
Η Αναστασία Μαρινάκου και ο Γιώργος Σταμούλης αγωνίστηκαν στο μίτινγκ της Λιόν το βράδυ του Μ. Σαββάτου σε έναν από τους πρώτους δυνατούς τους αγώνες στη σεζόν.
20 Απρ 24
6.24! Νέο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΡΕΚΟΡ ο Armand Duplantis - το ΒΙΝΤΕΟ
Επιμέλεια: Κώστας Παλάντζας
Ο Armand Duplantis κατέκτησε και την Κίνα! Στο Diamond League της Σιαμέν (ξανά)νίκησε τη βαρύτητα, και με 6.24 κατέρριψε κατά ένα εκατοστό το παγκόσμιο ρεκόρ που κατείχε βέβαια ο ίδιος.
15 Απρ 24
Καταρρίφθηκε το αρχαιότερο παγκόσμιο ρεκόρ ανδρών στον στίβο

Ο 21 ετών γίγαντας (1,94 μ. ύψος) πέταξε τον δίσκο στα 74,35 μέτρα στη διάρκεια αγώνων στη μικρή πόλη Ραμόνα της Οκλαχόμα, συντρίβοντας το ρεκόρ των 74,08 μέτρων που είχε πετύχει ο Γερμανός Γιούργκεν Σουλτ στις 6 Ιουνίου 1986 στο Νόιμπρανμπεργκουργκ (εκπροσωπούσε τα χρώματα της τότε Ανατολικής Γερμανίας).

13 Απρ 24
Μεγάλο ατομικό ρεκόρ από τον Εμμανουήλ Σγουρό στα 5.000 μ. και sub14!
Ο Εμμανουήλ Σγουρός συνεχίζει τις πολύ καλές εμφανίσεις, καθώς στο ντεμπούτο του στη θερινή σεζόν κατάφερε να σπάσει το φράγμα των 14.00 στα 5.000 μέτρα. Ο αθλητής από την Κρήτη σημείωσε 13.53.63 στο Bryan Clay Imvitational στη Καλιφόρνια και πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ βελτιώνοντας το 14.31.24 από το 2023.
12 Απρ 24
Εξαιρετική Λαβασά και νέο ατομικό ρεκόρ στα 10.000 μ.

Η Δάφνη Λαβασά άνοιξε ιδανικά τη χρονιά στο μίτινγκ Bryan Clay στο Λος Άντζελες στα 10.000 μ. όπου κατέλαβε την πέμπτη θέση με 33.00.60.

16 Μαϊ 24
«Τρέχουμε για τα Παιδιά με αναπηρία» Στηρίζουμε τον ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟ στο Π.Α.Α.ΠΑ. Βούλας, αγκαλιάζουμε τον θεσμό της ΑΝΑΔΟΧΗΣ
Το Κέντρο Κοινωνικής Πρόνοιας Περιφερειακής Αττικής (Κ.Κ.Π.Π.Α) και ο Σύλλογος Ιωνάς ΑμεΑ διοργανώνουν για 2η συνεχή χρονιά την Κυριακή 16 Ιουνίου 2024 το απόγευμα, στον χώρο που στεγάζεται το Παράρτημα Αποθεραπείας & Αποκατάστασης Παιδιών με Αναπηρία Βούλας (Π.Α.Α.ΠΑ. Βούλας, πρώην ΠΙΚΠΑ Βούλας),
14 Μαϊ 24
Κυριακή 26 Μαΐου στη Θήβα ο 3ος αγώνας δρόμου «Όλοι μαζί-Όλοι Ίσοι»
Η Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας με τη συνδρομή της δομής «Γέφυρα» στο πλαίσιο της Εβδομάδας Ευαισθητοποίησης για τα Άτομα με Αναπηρία διοργανώνει στις 26 Μαΐου 2024 στην πόλη της Θήβας τον 3ο αγώνα δρόμου «Όλοι μαζί-Όλοι Ίσοι», μια διοργάνωση εφαλτήριο ευαισθητοποίησης και συμμετοχής των ΑμεΑ σε αγώνες δρόμου και άλλες μαζικές αθλητικές εκδηλώσεις.
01 Μαϊ 24
Ραντεβού 19 Μαϊου στην Κηφισιά για τους αγώνες δρόμου προσφοράς «PepsiCo Gives Back - Kifissia 2024 - Run Smile Repeat»
PepsiCo Gives Back: Υπό την αιγίδα του Δήμου Κηφισιάς, η PepsiCo Hellas διοργανώνει Αγώνες Δρόμου για όλους! Το «PepsiCo Gives Back - Kifissia 2024 - Run Smile Repeat» θα πραγματοποιηθεί σε μια καταπράσινη διαδρομή στην Κηφισιά, την Κυριακή 19 Μαΐου 2024
30 Μάρ 24
Θες να ξεκινήσεις τρέξιμο ή να προετοιμαστείς για τον επόμενο σου αγώνα? Το RUNAWAY είναι για σένα
Το RUNAWAY Gate στην Κηφισιά (Γεωργίου Λύρα 53), ένας ανακαινισμένος πολυχώρος άθλησης, φτιαγμένος από δρομείς για δρομείς, άνοιξε την πύλη του και σoυ προσφέρει «διέξοδο» προς... τον καλύτερο εαυτό σου!
29 Μάρ 24
«Τρέχουμε για τα Παιδιά με αναπηρία» Κυριακή απόγευμα 16 Ιουνίου 2024 στη Βούλα
Η διοργάνωση θα περιλαμβάνει αγώνες απόστασης 2,5χλμ και 5χλμ σε κυκλική διαδρομή 2,5χλμ εντός του Π.Α.Α.ΠΑ. Βούλας (πρώην ΠΙΚΠΑ Βούλας) με εκκίνηση και τερματισμό την πλαζ του ιδρύματος. Όλα τα έσοδα από τις συμμετοχές των δρομέων θα διατεθούν για την ενίσχυση του Π.Α.Α.ΠΑ. Βούλας.

©2005-2021 RunningNews.gr: Τα πάντα για το τρέξιμο, το δρομέα και τους αγώνες δρόμου. Ενημέρωση, Αρθρογραφία, Φωτογραφίες, Βίντεο, Φόρουμ - Όροι Χρήσης
Επικοινωνήστε μαζί μας για οτιδήποτε επιθυμείτε στο info [at] runningnews [dot] gr - Αν επιθυμείτε να διαφημιστείτε στο RunningNews.gr δείτε εδω

SportsWeb.gr Network: RunningNews.gr - trinews.gr - Runster.gr - Energy Races - duathlon.gr - Nutrition News - Fitness Pulse